آموزش طراحی چهره (پرتره) سه رخ

طراحی چهره (پرتره) در حالت سه رخ

گاهی اوقات پیش میاد که باید عکسی را در مانیتور کامپیوتر ببینیم و نقاشی کنیم! بویژه وقتی چاپگری در کار نباشه و عجله هم داشته باشیم. اینجور وقتهاست که برنامه فتوشاپ به داد آدم میرسه. من همیشه عکسهایی که مجبورم اینجوری کار کنم رو با استفاده از خط کش فتوشاپ به صورت شطرنجی در میارم و با همون نسبت هم کاغذم رو تقسیم بندی می کنم و طرح رو پیاده می کنم. نکته به درد بخور دیگه ی این برنامه رو هم بگم که تبدیل مد عکس رنگی به خاکستری هست وهمچنین قابلیت تنظیم تیرگی روشنی (تنالیته) بر اساس چیزی که دلخواهمونه! در نتیجه هنرجوهای مبتدی می تونند به راحتی میزان خاکستری هر رنگ رو بفهمند و به تدریج که با تجربه تر شدند خودشون حدس بزنند که چه رنگی  رو با کدوم مداد طراحی و با چه میزان فشار قلم  بکشند تا حجم ایجاد بشه. این کار رو من برای عکس این خانوم خواننده انجام دادم ( این عکس صرفا به دلیل شهرت و آشنایی خیلی ها با چهره ایشون و فیزیک چهره انتخاب شده). چیزی که مشخصه، سفیدی چشم روشن ترین قسمت عکس هست! و همچنین برقی که داخل عنبیه افتاده. تیره ترین قسمت ها هم مژه ها، عنبیه، موها، روبان کلاه و داخل دهان و کمی هم حفره بینی هست! بقیه قسمت ها خاکستری های مختلفی دارند که باید به آرامی کشف بشه! و طراحی بشه!  تمرین تنالیته ها با مدادهای مارس لوموگراف که یادتونه!؟

 قابل توجه بعضی از دوستان ، چین و چروک خط دوخت یقه و همچنین راه راهای محو کلاه را فراموش نکنید! کشیدن این جزئیات با حوصله و تامل باعث جذاب تر شدن کار میشه!

در پستهای قبلی حالت تمام رخ رو قسمت به قسمت گفتیم. اینجا تفاوتهای حالت سه رخ و تمام رخ رو فقط ذکر می کنم (صرفا برای این عکس) مقدار این تفاوتها همه بستگی به زاویه چرخش سر داره

1-      چشم سمت چپ – چون به ما نزدیکتر هست- به مقدار جزیی بزرگتر شده

2-      فاصله بین دوچشم که قبلا به اندازه یک چشم بوده، حالا کمتر شده.

3-      پره سمت راست بینی دیده نمیشه

4-      عنبیه از حالت مدور به حالت بیضی در اومده

5-      قسمت سمت راست لب کوچکتر شده

خیلی از نکات دیگه هم هست که خودتون به راحتی متوجه می شوید. برای این چهره باید در نظر داشته باشید چون سر علاوه براینکه چرخیده، کمی کج شده، در نتیجه خط واصل بین چشمها، خط واصل ابروها، خط زیر بینی، خط وسط لب و خط زیر چانه همگی با همان زاویه کج شده است.  این خطوط راهنما می تواند کمک کند ایراد های احتمالی طراحی ( نا مناسب بودن جای اعضای صورت ) را به راحتی برطرف کنید.

نکته: همیشه قبل از نقاشی به صورت رنگی هم سعی کنید طراحی را انجام دهید. اینکار برای استفاده درست و به جا از رنگ و تشخیص سایه ها و نیمسایه ها کمک می کند. یا حد اقل تصویر خاکستری شده آنرا با فتوشاپ بررسی کنید!

/ 12 نظر / 749 بازدید
نمایش نظرات قبلی
سیما

[قلب] کلاس رفتی امروز؟خوب بود؟

رها

چه خوب كه ميري كلاس آبرنگ عزيزم...از اين به بعد ميتونيم خيلي به هم كمك كنيم[لبخند][گل] راستي زينب جان من كلاس طراحي چهره كه ميرفتم از اول از روي عكس كار نميكرديم...يه مدت از روي مدل زنده نقاشي ميكرديم و هر هفته از يه زاويه صورت رو تمرين ميكرديم(مثلاً استادمون اول نكات نيمرخ رو ميگفت و بعد تمرين يك هفته مون اين بود كه 8 تا چهره نيمرخ از روي مدل زنده كار كنيم،حالا بماندكه پيدا كردن اينهمه آدم براي نقاشي خودش مصيبتي بود! ولي خيلي كمك ميكرد .) شايد به خاطر همينه كه من هيچ وقت با تقسيم نقاشي و مربعا راحت نبودم و ترجيح ميدم بدون تقسيم بندي طراحي كنم...قبلاً چهره رو به 3 قسمت تقسيم ميكردم ولي الان ديگه اين كار رو هم نميكنم

رها

آره[خنده] (البته فكر كنم الان گوگوش لندن باشه!) تازه مدل زنده فقط واسه يه طرح ساده مناسبه ...وگرنه مدل بيچاره خشك ميشه از بي تحركي !

ارکیده

خوش به حالت که طراحی میکنی.خیلی دلم میخواست.

سیما

سلام اون پستی که گفتی در مورد سایه ها توضیح دادی پیدا نکردم عنوان پست چی بوده؟

خیلی خیلی ممنون من که ازت خیلی چیزا یاد گرفتم. میشه در مورد رنگها بیشتر مطلب بذاری![گل] بازم ممنون که چیزایی رو که میدونی با بقیه تقسیم میکنی[دست]

فاطمه

سلام عزیزم من بیش تر سایه های رو گونه هاشو مشکل دارم میشه سایه زدن رو گونه هاشو آموزش بدی مرسی.

لیلا

شبیه مهنازافشاره

tarane

برای طراحی چهره از شیوه شطرنجی کردن طرح استفاده میکنید؟