آموزش : نقاشی گل رز قرمز

اعصابم به شدت ٨ ریشتر از اوضاع وطن همایووونی  خورده!! هیچی سر جاش نیست!  همه ملت تا یه تعطیلی گیر میارن  ول میشن توی جاده ها و راههای ریلی و هوایی! یکی به فکر من نیست  که  وقتی یهو اونم  شاید دانشگاه احضارم بکنه ( یعنی اینم روی هواست  و معلوم نیست)   چه جوری توی این قحطی بلیط  ، باید خودمو برسونم تهران؟؟؟؟ یکی نمیگه آخه مشهد هم جا بود که  این پدر بزرگوار بنده چسبیده بهش؟؟؟ یکی بگه ملت مجبور بودند  برن آخرت  که این روزهای لعنتی  خرداد تعطیل بشه .... آخ من چقدر از خرداد متنفرم ..... آخ کاش میشد خودم تنهایی و به کل کوچ کنم برم تهران ... کاش  میشد هیچ وقت دلهره  بلیط گیر نیاوردن و دیر رسیدن  و اصلا نرسیدن نداشتم ....و  هیچ وقت ترس نداشتم از این فاصله ها گریه اعصابم قاتیه ... گفتم بیام یه پست آموزشی بذارم برای  دوستان  شاید  این هنر کمی آرومم کنه!

-----------------------------------------------------------------------------------------

اول باید درباره  کاغذ نقاشی توضیحاتی بدم .  بهترین کاغذی که من توی ایران برای  کار با مدادرنگی سراغ دارم کاغذهای اشتنباخ هست. کاغذ اشتنباخ معمولی  با دو نوع برند ترکیه و آلمان موجود هست و نوع آلمانی کمی گرانتر و به نظر من کیفیت بهتری داره. این کاغذ بافت خیلی ریزی داره و عموما به رنگ کرم رنگ هست. بافت ریز این کاغذ  مناسب کارهایی هست که ریزه کاری و جزئیات خیلی زیادی داره ( مثل همون گلها در گلدون فیروزه ای). کاغذهای اشتنباخ رنگی هم هست که  معمولا بافت های درشت تری دارند.  از کاغذ های رنگی ( یا  بهتر بگم مقوا) برای کارهایی که یک رنگ خاصی غالب بر نقاشی هست استفاده میشه . مثلا طبیعتی که کویری هست و رنگ قهوه ای غالب هست  رو بهتره روی کاغذی با رنگ قهوه ای روشن نقاشی کرد تا در مداد رنگی صرفه جویی بشه! و البته کار راحتتر بشه!  از کاغذ های فابریانو هم می شود برای این کار استفاده کرد اما  بافت راه راه  یا برجسته (پوست پلنگی) آن ممکنه نقاشی رو تحت تاثیر خودش قرار بده!

دوم درباره مداد رنگی. بهترین مارک مدادرنگی های معمولی با قیمت مناسب. مدادرنگی فابرکاستل هست! که من جعبه ۴٨ رنگ اون رو دارم! اگر خواستید که رنگهای خاص ( مثل سبز خیلی تیره یا آبی ایندیگو تیره ) را هم به  مداد هایتان اضافه کنید. مدادرنگی های پلی کروم فابرکاستل این نیاز شما رو بر آورده می کنه.  من به شدت از کار با مدادرنگی استدلر یا برونزیل  یا سایر مارکهای بازار که ارزون هم هستند متنفرم! نوک مدادرنگی های استدلر به نرمی فابرکاستل نیست و قدرت رنگ دهی اش هم همینجور.  بعضی از مدادرنگی ها هم ناخالصی هایی دارند که  اگر هنگام رنگ آمیزی دقت کنید به صورت دانه دانه روی کار خود را نشان میدهد و گاهی هم رد بی رنگی روی کاغذ ( عین ردی که با خودکار بیرنگ روی کاغذ بکشید ) می گذارند و باعث نایکنواختی کار می شوند.

سوم. در هنگام رنگ آمیزی نوک مداد را کاملا تیز کنید. مدادرنگی های فابرکاستل مدادتراش مخصوص هم به همراه دارند. رنگ آمیزی با نوک گرد و کند مداد باعث میشود که شما برای بدست آوردن رنگی تیره تر مداد را بیشتر فشار دهید و فشار بیش از حد نتیجه ای جز برق افتادن کاغذ نخواهد داشت.

چهارم. من خودم شخصا از پاک کن های مشکی فابرکاستل استفاده می کنم چون مقدار نرمه پاک کنی  که میدهد کم است. از پاک کن خمیری هم میشود استفاده کرد. تکه ای از خمیر را روی کاغذ بگذارید و بردارید. مزیت پاک کن خمیری در این است که  فرو رفتن گرده های ریز رنگ به داخل منفذ ها و بافت کاغذ در اثر مالش  صورت نمی پذیرد. البته تا جایی که امکان دارد اشتباه نکنید تا از پاک کن استفاده نکنید!

-------------------------------------------------------------------------------------------

نحوه رنگ آمیزی گل رز ....

شیوه های مختلفی برای رنگ آمیزی هست. بهترین شیوه استفاده از هاشور های نازک و منظم در کنار هم هست. البته وقتی شی به پیچیدگی گل رز میشود  باید از خطوط درهم و نا منظم استفاده کرد.

با توجه به اینکه گل چه رنگی است برای تیره کردن قسمتهایی از گلبرگها باید رنگ مناسبی را انتخاب کرد.  مثلا برای گل قرمز از رنگ مکمل آن یعنی سبز استفاده می کنیم. گل زرد ، رنگ بنفش،  و برای گل نارنجی از رنگ آبی و .... البته ممکن است تیرگی دلخواه حاصل نشود که در اینصورت ممکن است از انواع قهوه ای ها یا ارغوانی ها  یا حتی مدادرنگی آبی ایندیگو تیره پلی کروم ، استفاده می کنیم . برای شماره گذاری رنگها  معیارم فابرکاستل 48 رنگ  است.

1- ابتدا با سبز 357 تیره ترین نقاط را به نرمی رنگ آمیزی می کنیم

2- سپس اندکی سبز جونیپرگرین پلی کلروم اضافه می کنیم!

3-  سپس اندکی قهوه ای تیره 376 بر روی آنها می کشیم . دقت کنید که به اندازه ای مداد رنگی را بر روی کاغذ می کشیم که کاغذ از رنگ اشباع نشود! (کاغذ برق نیافتد) و رنگ آمیزی به نرم با نوک تیز مداد انجام میگردد.

4- سپس از قرمز دیپ اسکارلت پلی کروم استفاده می کنیم. دقت کنید نقاطی که روشنتر است رنگ آمیزی نکرده ام.

 

5-  حال کمی قرمز 326  که روشنتر است اضافه می کنیم.

6-  سپس با قرمز 318 کل کار را رنگ آمیزی می کنیم . این قرمز کمی مایل به نارنجی است.

7-  برای اینجاد کنتراست بیشتر از آبی ایندیگو دارک  پلی کروم استفاده می کنم!  دقت کنید به هیچ وجه از رنگ مشکی برای تیرکردن و سایه زدن استفاده نکنید. مشکی به علت داشتن دوده کار را کثیف می کند.

در نهایت اگر احساس کردید که لازم اس هنوز قرمزتر شود می توانید با توجه به سایه روشن ها از یکی دوتا از قرمزها استفاده کنید! یا اگر لازم بود  سبز و قهوه ای ها را هم بکار ببرید.

در اصل باید این روش را به صورت معکوس انجام دهیم. یعنی از رنگهای روشنتر به رنگهای تیره تر!  اما گاهی ممکن است متوجه شوید که بعضی از رنگ ها را اگر روی رنگ دیگری بکشید قابلیت پوشش دهی خوبی ندارند درنتیجه مجبور میشوید که ترتیب رنگ گذاری را تغییر دهید! ( این مشکل ممکن است برای پاستل روغنی هم پیش بیاید!)

---------------------------------------------------------------------------------------------

احساس می کنم کمی آروم شدم ولی هنوز دلنگرانم نگران

 

/ 18 نظر / 298 بازدید
نمایش نظرات قبلی
سیما

ما شما را دوست داریم...[نیشخند]

سیما

ما شما را دوست داریم...[نیشخند]

رها

آپم! [لبخند] [گل]

رها

نميدونم...من در مورد جنس مقواها زياد اطلاع ندارم...قبلاً روي فابريانوي گرم بالا كار ميكردم(به غير از دوتا نقاشي آخرم توي حوض نقاشي بقيه ي كاراي آبرنگم روي فابريانو بوده)...به اين نتيجه رسيدم كه زياد با هم فرق نميكنن...فقط روي فابريانو بايد بيشتر ملاحظه ي مقوارو بكني كه پوسته نشه...[گل]

امین

من به نقاشی خیلی علاقه دارم ولی نه وقتشو دارم نه حوصلشو برای همین از دیدنش لذت میبرم کارتون قشنگه موفق باشین[چشمک]

tarane

ازتوضیحات کاملت ممنون.چرابافت سفیدی کاغذ مشخصه؟میشه به عنوان زیررنگ ازپودرپاستل گچی و قلم مواستفاده کنیوبعدمدادرنگی.ترکیب جالبی میشه.

tarane

ازچه مدادرنگی استفاده میکنید؟نوع خاصی از فابرکستل؟

مهران

سلام من 14 سالمه و طراحی میکنم. من کلاسی نرفتم و نمیدونم این کاغذ های گرم بالا و این چیزا چی هستن. من2 نوع مداد رنگی دارم نمیدونم کدوم بهتره : فابر کاستل معمولی و پیکاسو آلمانی. [نیشخند] از سایتتون خیلی خوشم اومد.

m2hi

من کوچکتر از اونیم که بخوام به کار شما نظر بدم ولی دیدم که نظر خواستس فهمیدم که انتقاد پذیری .کارت بد نیست ولی طراحیت با مدادرنگی یه کم ضعیفه ...عزیزم برای مدادرنگی لازم از بافت ریزتری استفاده کنی تا طبیعی تر به نظر بیاد....بازم شرمنده

کلاه قرمزی

سلام.من خیلی دوس دارم نقاشی چهره و بدن انسان رو به درستی بکشم و طراحی کنم و به بهترین شکل سایه بزنم .تا حدودی موفق بودم ولی سایه زدنم به دلم نمیشینه.دوس دارم با خط خطی های ساده درخت بکشم یا بتونم یه چیزی طراحی کنم که خوشم بیاد.احساس میکنم نقاشی هام بی روح و غیر طبیعی هستن.اصلا سایه زدنم خوب نیست.میشه کمکم کنی؟[گریه][کلافه][افسوس][اوه]