آموزش پرسپکتیو

مدتها بود می خواستم مطلب آموزشی درباره پرسپکتیو بگذارم اما فرصت نمی شد. تا اینکه این چند وقت چیزهایی که در ذهنم بود را مرتب و منظم کردم. در واقع بیشتر مرهون شیما (هنر جوی دیگرم که دانشجوی معماری است) هستم. چون نمی خواستم فرصت کم کلاسهایی که برایش می گذارم صرف کشیدن گل و بلبل شود ترجیح دادم از پرسپکتیو و کشیدن منظره و کلا فضاهای معماری بیشتر بهره ببریم.

--------------------------------------------------------------------------------------------

پرسپکتیو یا مناظر و مرایا ( گل بود به عربی هم آمیخته شد) روشی برای نشان دادن دوری و نزدیکی در نقاشی است. این دوری و نزدیکی با تغییر در اندازه ی اجسام ( کوچکتر شدن اجسامی که دور هستند) و کدر شدن رنگ اجسامی که دور تر هستند (در اثر غلظت هوا) نشان داده میشود. به عنوان مثال ردیف درختان (یا تیر چراغ برق) کنار یک خیابان به تدریج کوتاهتر میشوند. یا در نقاشی با رنگ روغن برای رنگ آمیزی اجسامی که دورتر هستند باید از مخلوط رنگ اصلی جسم و رنگ محیط استفاده کرد. به عبارت دیگر رنگ اصلی جسم به رنگ محیط نزدیکتر میشود . مثلا در تابلوهایی که دارای پس زمینه تیره (مشکی)هستند هرچه جسمی دورتر باشد تیره تر( نزدیک تر به رنگ مشکی) است و اجسام نزدیک رنگهای درخشانتر و روشنتر هستند.

اگرچه برای هنرجوهای مبتدی رعایت پرسپکتیو اجباری نیست و بهتر است که قبل از یادگیری این فن آزادانه نقاشی کنند و دوری و نزدیکی را آنگونه که حس می کنند نمایش دهند.

یادگیری این فن علاوه بر اینکه برای کشیدن مناظر مفید است در نقاشی از آناتومی هم به کار می رود که اگر فرصت بود بعدا مطلبی در این باره خواهم نوشت.

انواع پرسپکتیو:

1- پرسپکتیو مرکزی : در این حالت فقط یک نقطه ی (C) بر روی خط افق  خواهیم داشت که امتداد خطوط (مثلا جاده  یا نوک تیرهای برق ) به آن ختم میشود.

 2- پرسپکتیو زاویه ای: در این حالت از امتداد اضلاع شی مقابل (مثلا ساختمانی واقع در نبش یک خیابان) دو نقطه ی (C)  بر روی خط افق خواهیم داشت.

 3- حالت اغراق آمیز: فرض کنید می خواهید از ساختمانی صد طبقه در کنار ساختمان های کوتاه نقاشی کنید. در این حالت مجبور خواهید بود که نقطه ی (C) دیگری صرفا برای ساختمان بسیار بلند در بی نهایت (جایی دور در آسمان) در نظر بگیرید. چون اضلاع عمودی ساختمان هم به هر حال در طبقات بالای ساختمان( مشابه کناره های جاده کمی) به هم نزدیک می شوند.

 

 نکته ها:

در پرسپکتیو مرکزی  یا فتن خط افق و نقطه ی (C) در مناظری مانند جاده و خیابان بسیار آسان است اما وقتی روبرویتان چند خانه باشد آنوقت با دانستن این نکته ها می توانید نقطه را به راحتی پیدا کنید. پس از یافتن آن رسم سایر قسمت های نقاشی بسیار سریعتر پیش می رود. نکته این است که این نقطه بر روی خط افق قرار دارد. خط افق محل تلاقی زمین و آسمان است. اگر این محل تلاقی قابل رویت نباشد آنوقت باید مراحل زیر را طی کنید.فرض کنید خانه ای نیمه کاره  روبروی شماست. با دقت خانه ای که روبریتان هست را بررسی کنید. مطمئنا دیوار کف یکی از طبقات (سقف ها) روبروی چشم شماست که نه کف و نه سقف زیر آن را نمی توانید مشاهده کنید. آن دیوار روی خط افق است. حال از دیوار های عمودی هم یکی از دیوار ها دقیقا روبروی شماست و شما قادر به دیدن فقط یک صفحه از 6 صفحه ی مکعب مستطیل دیوار هستید (صفحات پهلویی دیده نمی شوند). از تلاقی دیوار عمودی روبرویتان و خط افق نقطه (C) به دست می آید که امتداد بقیه ی خط ها و اشیا به آن میرسد!

 نقطه ی (C) ممکن است داخل قاب یا خارج از قاب قرار بگیرد!

------------------------------------------------------------------------------------------

 خب این چند روز کارهای مختلفی انجام دادم که فقط تصویر و توضیح مختصری برایشان می نویسم

نقاشی رنگ روغن گل رز صورتی . که تقدیم شد به دوست قدیمی ام سحر

 

نقاشی های انتزاعی با آبرنگ (یک کهکشان  و کهکشان قلب)

رزها در گلدان : نقاشی با پاستل گچی

/ 12 نظر / 1382 بازدید
نمایش نظرات قبلی
سیما

چه کهکشان قشنگی [راک] کار پاستلت هم خیلی خوب شده[تایید] کار با پاستل گچی خیلی سخته البته برای من شما که استادی

پانی

سلام زینب خانم. چطوری دوست خوبم. چقدر خوب تدریس می کنی؟ واقعا هم لذت بردم و هم بسیار آموختم. موفق باشی همیشه[لبخند]

یه رهگذر

چه گل رزصورتی قشنگی من عاشق گل رزم [رویا]

يك پزشك

خيلي زيبا بود [لبخند] واقعا لذت بردم ...

مینو

سلام به زینب خانم هنرمند کارای آبرنگی که کشیدی رو با دقت دیدم خیلی خوشم اومد ولی تو این پست گلدونی که کشیدی تو ایجاد سایه روشن به نظر کمی ایراد داره یه جای دیگه هم یه گلدون بلوری با انار وانگور کشیدی قشنگه ولی گلدونه معلقه .منم آبرنگ کار میکردم چند وقته خیلی امروز فردا میکنم الان تصمیم گرفتم فردا برم کاغذ و چسب بخرم شروع کنم 0موفق وپاینده باشی

زهرا

آخه این جلف بازیا چیه؟یه ذره خلاقیت داشته باش!![متفکر]

ghalam

سلام.ممنونم بابت توضیحات..میدونستم پرسپکتیو چیه ولی با انواعش آشنا نبودم

مهتامهت

کارتون رو میپسندم اما نقاشی ها با پاستل گچی خیلی ابتدایی وسادست و اصلا حجم نداره در کل مطمءنم اگر کمی بیشتر تمرین کنید در این زمینه هم کارهای خوبی رو میتونید انجام بدید نقاشی زنبق ارغوانی قشنگ بود!

ناشناس

وای به سحر حسودیم شد نمیشد اون نقاشیتو بدی به من:-) در کل نقاشیای آخریت خیلی قنگه امیدوارم به کارت ادامه بدی و موفق بشی.من خودم کلاس نقاشی نمیرم قبلا سه چهار جلسه رفتم و به دلایلی دیگه نرفتم الانم پاستل گرفتم خودم گاهی وقتا اگه طرح خوب پیدا کنم میکشم.