طراحی یک (جلسه اول تا سوم)

سلام. بالاخره الوعده وفا. امروز برای شما درس از طراحی یک (جلسه اول تا سوم) را می گذارم. هرچند قبلتر هم  بعضی از این مطالب را ذکر کرده ام ولی برای آنکه یکجا مطالعه کنید آنها را دوباره تکرار می کنم.

لوازم لازم برای طراحی :

مداد : بهترین برند برای استفاده در طراحی مدادهای استدلر (مارس لوموگراف ) هست. البته با افزایش قیمت دلار در چند ماه اخیر, قیمت این مداد ها به طرز وحشتناکی افزایش یافته چیزی حدود 2400 تومان تا 3000 تومان شده.

به جای این مدادها می توانید از فابرکاستل هم استفاده کنید که قیمت مناسبتری دارند. برای شروع کار می توانید مدادهای 2B و 5B و7B را بخرید.

برای تراشیدن مدادها بهتر است از یک چاقوی صحرایی استفاده کنید. این چاقوها لبه تیزی دارند که به راحتی چوب را می تراشد. مداد را طوری بتراشید که نوک مداد تقریبا 7 میلیمتر از چوب بیرون باشد. بیشتر از این میزان ممکن است موجب شکسته شدن نوک مداد شما در حین کار شود.

برای تیز کردن نوک مداد از سمباده نرم استفاده کنید. من این سمباده ها را روی یک تکه مقوا چسباندم که کار با آن راحت تر باشد. قلم را بصورت دورانی روی سمباده بچرخانید تا به صورت یکنواخت تیز شود.

 

 برای سایه زدن نواحی وسیع ممکن است به گرافیت B6 احتیاج داشته باشید ( تکنیک کل به جزء را بعدا در رابطه با این ابزار توضیح خواهم داد)

تخته شاسی در ابعاد حداقل  A3 و همچنین  برگه های طراحی (رنگ زرد- کرم بهتر است استفاده شود) در همین ابعاد از ملزومات کار است

برای محکم کردن برگه ها به تخته از گیره استفاده کنید.

 و در نهایت اگر همراه داشتن مداد طراحی و تراشیدن آن در همه جا مقدور نیست می توانید برای مواقع ضروری از اتود ها استفاده کنید. اتودها با نمره های مختلف مغز مداد و همچنین در بعضی موارد همراه داشتن تراش (در انتهای اتود) وسیله خوبی برای طراحی هستند.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------

برای شروع طراحی باید دستتان گرم شود. روی یک صندلی (بدون دسته) بنشینید. تخته شاسی را عمود بر پاهایتان طوری قرار دهید که مستقیما روبروی صورتتان باشد. بر روی کاغذ ، خطوط آزاد  و بی پروا بکشید. خطوط منحنی ، دایره ای، خطوط راست که لبه های کاغذ را بهم وصل کند. (حد اقل ده برگ سیاه کنید)

سپس برای شناخت بیشتر نسبت به خطوط ، در برگه ها  12 مربع (6*6) رسم کنید و با خطوط سعی کنید بازی کنید مثلا تصویر موج، تصویر شنهای کویر و ... را فقط با حرکت خط و کم و زیاد شدن فشار دست نشان دهید ( قوت و ضعف خط) .

تمرین دیگر بدست آوردن تنالیته است. 11 مربع (2در2) رسم کنید . خانه اول را سفید بگذارید و خانه 11 را کاملا با مداد سیاه کنید ( می توانید با هر سه مدادتان این کار را انجام دهید). سپس خانه های مابین را طوری از سیاه به سمت سفید هاشور بزنید که این خانه ها نوار پیوسته ای از تیرگی تا روشنی را به شما بدست بدهد (تنالیته) . این تمرین برای ایجاد سایه روشن در طراحی بسیار مفید است.

 

سپس از اجسام ساده مانند کوزه سفالی فقط طراحی کنید. ابتدا جسم را به اشکال ساده مثل مثلث و دایره و بیضی طرح بزنید ، (از همان خطوط بی پروا استفاده کنید) سپس از بین آن خطوط مناسبترین خط را انتخاب و آنرا ( بازهم با همان بی پروایی وبا یک خط پیوسته) پر رنگ کنید. بعضی قسمت ها نیاز به فشار دست بیشتر دارد  و بعضی قسمت ها به آرامی کشیده می شوند (قوت و ضعف خط). معمولا محل تماس دو جسم (مثلا لبه زیری کوزه و سطح میز) باید فشار بیشتر باشد (خط تاکید). این طرح نباید بیشتر از ده ثانیه طول بکشد (طراحی سریع : اسکیس).

 پس از طراحی از اجسام و انتخاب خطوط اصلی با استفاده از تکنیک کل به جزء می توانید سطح کار را سایه پردازی کنید. ( البته من با خطوط کمرنگ مداد B2  این کار را انجام دادم) با استفاده از گرافیت سطح کار را به غیر از قسمت های کاملا روشن تیره کنید. تیرگی باید متناسب با رنگ بدنه جسم باشد!  سپس با استفاده از مداد تیره تر سایه های تیره تر را روی کاغذ می آوریم. می توان کل کار را هاشور 45 درجه زد یا اینکه خطوط از انحنای جسم پیروی کنند و تغییر جهت بدهند.

دقت شود که می بایست تمام درجات تیرگی روشنی که در تمرین تنالیته انجام دادید را در جسم پیدا کنید و پیاده سازی نمایید.

 

 شهید شدم تا این پست رو نوشتم

/ 44 نظر / 6484 بازدید
نمایش نظرات قبلی
سروش

خسته نباشید جاتون تو بهشته شهید

میلاد

والله خندم میگیره این روش طراحی اصلا مناسب نیست اصلا طراحی ی چیز دیگست طراحی فقط با ی مداد و کاغذ احتیاج داره نه چیزهای اضافی مثل...... کدوم از هنرمندان از این سبک استفاده میکنند؟ جدید اومده ؟ ما خبر نداریم؟ فقط میتونم بگم: ...................................................................

کوروش

دروود و سپاس و دست مریزاد بانو[گل][گل][لبخند]

معصومه

سلام واقعا ممنون از مطالب مفید سایتتون خیلی خوب و روان توضیح میدید. من که خیلی استفاده کردم.

عالی بود مممممممنوووون

فریبا

با سلام از شما کمال قدرانی رو دارم خیلی خیلی ممنون بخاطر مطالبی که درباره هنر گذاشتین خیلی مفید بود من که امکان یادگیری از طریق استاد ندارم به سایت شما مراجعه کردم و کلی به معلوماتم اضافه شد من تازه شروع کردم به یادگیری نمیدانم با چه زبانی از شما تشکر کنم دوستتون دارم آفریبا

فریبا

ممنون.خیلی عالی بود.نهایت تشکر رو دارم ازتون

تهمینه

خیلییی ممنون بخاطر توضیحات مفیدتون. وبلاگتون عالیه خیلی کمکم کرد که طرح های بهتری بکشم.

سمیرا

سلام واقعا ممنون بابت توضیحات واضحو بدرد بخورتون دس خوش دمت گرم

نازلی

خیلی عالی هستند.