نقاشی گل ختمی با آبرنگ

نقاشی گل ختمی با آبرنگ

استاد محترمه فرمودند یک عدد گل طبیعی با فرم ساده (نه به پیچیدگی رز) روی پارچه بگذاریم و نقاشی کنیم! اگرچه منظورشان نقاشی با رنگ روغن بود اما  بنده آبرنگ را ترجیح دادم. از حالت زمخت و نچسب رنگ روغن روی کاغذ فابریانو متنفرم!  بگذریم که دیگر 16 روز از تابستان هم گذشته و هیچ گلی غیر از رز در باغچه های کوچه نیست! بنده هم بالاجبار گل ختمی کشیدم! و اصلا هم خوب نشده مخصوصا سایه پارچه که نمی دانم چرا تصنعی  شده. منتهی به خاطر اینکه حوصله ی سیما  سر رفته بود آپش کردم!

درباره شاگرد کوچولوم هم به این نتیجه رسیدم که انتظار بیشتر از حد از خودش دارد. یعنی دلش می خواهد از همین الان مثل من نقاشی بکند درنتیجه چون نمی تواند دلسرد میشود و  کلا  قید نقاشی را میزند. که با صحبت کردن متوجه شد در حد خودش خوب است و سعی کند تکالیفش را انجام دهد!  اگرچه من این روش تدریس امروزی که در مدارس غیرانتفاعی به خصوص رواج دارد اصلا قبول ندارم و فاقد هرگونه  ایجاد خلاقیت هست. و به گمانم یکی از علت هایی که شاگردم در عین حال که عاشق نقاشی است علاقه ای به آن ندارد همین روش ها باشد. اما مشکل دیگر که گمانم خیلی از بچه های هم سن او دارند این است که مداد را خیلی فشار می دهند!!!!!!  این یکی را نمی دانم چه بکنم!

اگرچه  وقتی مشکلم را در آن یکی وبلاگم مطرح کردم (zeinab art در لینکهای همین صفحه)  دوست و معلم عزیزم خانوم لسلی وایت چند راهکار در قسمت پیامها برایم گذاشتند. چون به هرحال ایشان مادربزرگ هستند و استاد هنر هم هستند تجربه های جالب خود را در رابطه نقاشی کودکان برایم مطرح کردند که پیشنهاد می کنم حتما از وبلاگ ایشون دیدن کنید. ( روشهای ایجاد خلاقیت خارجی ها را با روش تدریس نقاشی در مدرسه های ما مقایسه کنید )

/ 8 نظر / 607 بازدید
میترا

با سلام دوست عزیز چرا از سایت جدید و بسیار عالی http://www.mehrstat.com استفاده نمی کنید؟ امکان ایجاد دو نوع استت یکی بصورت دکمه و یکی دیگه مشابه سایت مهراستت که تعداد کاربران آنلاین رو نشون می دهد. بسیار عالی تر از وبگذر و پرشین استت دمو: http://www.mehrstat.com/main_namayesh_amar.php?site=24 دارای آمارگیر بصورت تب های پیشرفته و دقیق+پیج رنک گوگل+رتبه آلکسا

آذر

سلام خانوم گل ... ممكنه تكنيكاي آموزش نقاشي اي كه به كار مي بري براي بچه ها رو بگي ؟ البته من شاگردام 5-8 ساله ان . چند تا كتاب درين مورد خوندم اما خيلي دوست دارم ببينم شما چه روش هايي رو به كار مي بري . در مورد مدارس غيرانتفاعي بايد بگم اونجا دست مربي بسته است . نمي تونه مثل كانون ها و جاهايي مثل " خانه ي كودك و نوجوان " روي اصول خلاقانه روحيه ي زيبايي شناسي بچه ها رو پرورش بده . متاسفانه اين مربوط به سازمانه نه مربي . البته گاها مربي ها هم متاسفانه آگاهي درستي درين مورد ندارند . سايتي هم كه آدرسشو گذاشتي فيلتر بود ... اگر سايت فارسي هست معرفي كن چون من مطلب چندان مفيدي پيدا نكردم تو اينترنت . گل ختمي ات هم زيبا شده و به نظر من حتي اين گل نزديكتره به بازي آب و رنگ نسبت به گل رز صورتي ات [گل] پارچه ش هم تعجب مي كنم چرا اينطور در آورديش . شايد خسته بودي ...

سیروان

روی لینک دوست و معلم عزیزم خانوم لسلی وایت کلیک کردم فیلتر بود [تعجب] بفرمائید آپدیت کردم [خواب]

ساعت سپید شب

منم چون از خودم زیاد توقع داشتم سر خورده شدم اما بعد که فهمیدم قضیه چیه آروم آروم دوباره طراحی رو شروع کردم

رها

منم قبلاً مثل اين شاگرد كوچولوت همين مشكلو داشتم و هميشه كارامو مقايسه ميكردم(البته فك ميكنم هنوزم همين مشكلو دارم و باهاش درگيرم!!)...ولي دارم سعي ميكنم با اين حس مبارزه كنم چون ميدونم فقط باعث از بين رفتن اعتماد به نفس و درجازدن و توقفم ميشه... اگه كاراي اولتو بهش نشون بدي شايد بتوني براش انگيزه ايجاد كني... راستي اگه از مقواي ماكت براي رنگ روغن استفاده كني خيلي بهتره...بايد چسب چوب رو با آب رقيق كني و روش بمالي...وقتي خشك شد ميتوني روش نقاشي كني.

زینب

در جواب فائقه. لطفا نظر خصوصی نذارید تا راحت جواب بدم. استادم در مشهد خانم جواهری آموزشگاه فامین.سه راه هنرستان(بلواروکیل آباد) بود. در تهران به لینکدونی ام مراجعه کنید. استاد رضوانیان.