my painting with color pencil

telegram.me/zstudio کانال آموزش طراحی و نقاشی
 
پاک کردن قلم موی رنگ روغن- طرح سرمه دوزی-طراحی ذغال
ساعت ۱:٥٠ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٥/٢٩  

هفته ی قبل در تلاش برای پیدا کردن منبع آموزشی برای نقاشی آبرنگ ، با سه جلد کتاب قدیمی ( که از هرکدام همان یک دانه مانده بود)  بر خورد کردم که یکی از آنها درباره نقاشی ژاپنی بود که به نیت سیما ( روزگار رنگی من) خریدمش و دو جلد دیگر درباره نقاشی رنگ روغن بود و نوشته ی خوزه پارامون  و  بعید می دانم این کتابها تجدید چاپ شوند. چند وقت پیش در این پست درباره نحوه ی شستشوی قلم مو های رنگ روغنی مطالبی نوشتم که  با خواندن این کتاب ها لازم شد مطالبی به آن اضافه کنم.  اگرچه پیام های یکی از خواننده های وبلاگ در نوشتن این مطلب بی تاثیر نبوده، این مخاطب محترم اظهار داشتند که قلم موهایشان را ( مثل باب راس) در تینر می زنند تا بشویند و بعد خوب می تکانند و حتی با دستمال خشک می کنند  اما از بد  روزگار نقاشی خراب میشود. ( اگر کسی راه حلش را می داند بگوید) . در هر حال چیزی که من اینجا می نویسم صرفا برای شستشوی بعد از اتمام کار هست.  اگرچه به گفته ی خوزه پارامون تربیانتین یک نوع روغن است و نه حلال . دقت کنید که تربانتین با تینر خیلی فرق داره شاید باب راس تربانتین استفاده می کنه و مترجم اشتباها تینر میگه! اگر اینجور باشه خیلی مایه داره که یه سطل تربانتین برای شستشوی قلمش داره!!!!   به هرحال خوزه پارامون معتقد هست که تمیز کردن قلم مو با تربانتین طبعا باعث زبر شدن موهای قلم میشود (مخصوصا قلم موی کوچک ساخته شده از موی گراز). اگرچه من با وایت اسپریت قلم مو را تمیز می کنم ولی دقیقا همین حس زبرشدن را داشته ام!  و البته ایشان اظهار می دارد که به تدریج بین تارهای مو فاصله ایجاد میشود و شبیه چوب جاروب از هم باز میشوند( فکر می کردم چون خوب نمیشورم رنگ و روغن لای مو می مونه و خشک میشه این بلا سر قلم میاد  نگو قضیه چیز دیگه است!!). به عقیده این هنرمند  شستن با آب و صابون ولرم ( صابون ها، نه مایع ظرفشویی!!!) کافی است  برای اینکه موی قلم سالم و نرم بماند. کافیست که چندبار رنگ قلم مو را با پارچه تمیز کنیم  و سپس با آب و صابون ولرم بشوییم به طوریکه قلم را مانند رنگ آمیزی مدام کف دست بمالیم تا جاییکه رنگی باقی نماند! در نهایت قلم موها را با پارچه نمگیری کرده و در داخل لیوان ( مو به سمت بالا) قرار می دهیم تا خشک شود. مطلب دیگر اینکه یادم هست استاد سابقم خانم ج  مدام به دخترهای هم دوره من تذکر میداد که مبادا قلمشان خیس باشد و تابلو خراب شود! و همچنین یادم هست دوستم قسمتی از نقاشی را اشتباه کشید و استاد برای پاک کردن رنگ پارچه را به  کمی تینر آغشته کرد و روی آن قسمت مالید!

مخاطب دیگری هم در خواست طرح برای سرمه دوزی داشتند، اگرچه من خودم از پس دوختن و این هنر بر نمی آیم اما خب برای دوست و همسایه طرح زیاد کشیدم و همه گفتن کپی رایت داره و طرح را به کسی دیگر نده!!! ( مفتی طرح کشیدن از این کپی رایت ها هم داره والا)  به هرحال من دو تا طرح که با عجله از آب در آوردمشون اینجا میذارم ( دفتر طرح ها و نت برداری هام  دم دستم نیست متاسفانه). مطمئنم که بسته به نوع سرمه های مورد استفاده و ابعاد مورد نظر این طرح ها باید دستخوش تغییرات زیادی بشن! مثلا برای طرح دوم ماهی وسط حوض را بردارید جایش گل بذارید  یا ماهی ر بزرگتر کنید با پولک کار کنید! یا طرح اول چند جا نقش ها پاک شده که باید تصحیح بشه!  فقط اگر احیانا از این طرح ها یا طرح قبلی استفاده کردید و بعد از اتمام دوخت تصویرش را برایم ارسال کنید که با نام خودتان در همین جا نمایش بدهم. البته طرح شماره یک با الهام از یک نقش باستانی ایرانی کشیده شده است.   در ادامه مطلب طرح های زیبای سرمه دوزی را ببینید که بعدا  به این پست اضافه شد.

در نهایت یک طراحی با ذغال هم ببینید! این چند وقت دستهام بدجوری سیاه میشود و لای ناخن هایم حتی! یاد حسنی می افتم که بلا بود روی سیاه  ناخن دراز  واه واه واه ... بچگی ها یادش بخیر! برای شستن دستهای ذغالی کافیست دستتان را آب نزده با مایع دستشویی خوب ورز بدهید تا مایع خودش سیاهی ها را بگیرد بعد آب بزنید! چون اگه اول آب بزنید به سختی پاک میشود!

پ.ن: دیگه وقتشه با این بشور بمال ها  خانوم خانه بشوم!!  هرچند از کار خونه بد جوری بدم میاد! مخصوصا ظرف شستن!!!

پ.ن: چند وقت پیش با یک هنرمند جوان ( خیلی جوان باید بگم) آشنا شدم در زمینه موسیقی! البته فکر می کردم فقط آهنگسازی می کنه و یک آهنگ زیبا  با نام عاشقم کن برام گذاشت و گوش دادم و بسی از مفهوم مثبت و زیبای آن لذت بردم  وقتی پرسیدم خواننده اش کیه  گفت اینو صرفا خودم خوندم!!  ذوق کردم و کلی تشویقش کردم که توی این دنیای منفی ها و سیاه بینی و سیاه کاری  خوبه یکی مثبت بخونه و کار کنه!!!

 

 

 


اینم چند تا طرح سرمه دوزی اضافه تر ...

طرحی مناسب برای وسط پارچه

این طرح سرمه دوزی برای حاشیه پارچه مناسب است

و طرح هایی دیگر

این طرحهای سرمه دوزی برای وسط رومیزی مناسب اند اگرچه خیلی شلوغ هستند و احتیاج به اصلاحات و حذف دارند