my painting with color pencil

telegram.me/zstudio کانال آموزش طراحی و نقاشی
 
آموزش آب مرکب ( آب رنگ) - شاسی کشی و تکنیک های رنگ آمیزی
ساعت ٤:٢٦ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٥/۱۱  

در ادامه آموزش آب مرکب  مطالب امروز رو مطالعه کنید. البته این مطالب برای کسانی که آبرنگ هم کار می کنند  خالی از لطف نیست. به نوعی این درس مبانی آب مرکب و آبرنگ  است. ابتدا باید شاسی کشی را توضیح بدهم. اگرچه دوست خوبم رها مطالب خیلی خوبی را در وبسایت خودش گذاشته است اما لازم است توضیحاتی را هم اضافه بر آن  ارائه بدهم.  

1-     کاغذ آب مرکب را با دست چرب لمس نکنید! مواد چرب باعث عدم رنگ پذیری میشوند. (البته بعد از گفته های استاد به این فکر افتادم که برای بعضی از جاهای کار دستم را چرب کنم روی کاغذ بمالم و رنگ نگیرد، یه جورایی کار چسب میسکیت را بکند! هرچند که اکثر چربی ها به مرور زمان اکسید میشوند و باعث بدرنگ شدن کاغذ میشود)

2-     آب چسبها را می توانید از وسط نصف کنید ( صرفه جویی در کاغذ آب چسب)

3-     کاغذ را در ظرفی پر از آب (تشت) غوطه ور کنید تا کاملا خیس شود . حباب های هوا باید کاملا خارج شود و هیچ نقطه روشنی روی کاغذ نماند ( کاغذ وقتی خیس میشه رنگش تیره میشه)

4-     بعد کاغذ را دربیاورید و لبه های کاغذ را لای انگشتهای وسط و اشاره بگذارید و از بالا تا پایین بکشید تا آب اضافی آنرا بگیرید.

5-     کاغذ را روی تخته شاسی بگذارید. کاملا پهن کنید. کاغذ خیس به راحتی به تخته می چسبد.

6-      چسبها را در یک نعلبکی خیس  کنید ( نعلبکی و دستتان را بعدا خوب بشویید چون ممکن است چسب سمی باشد)

7-     ابتدا چسبهای عرض کاغذ را بچسبانید سپس چسبهای طول کاغذ را بچسبانید.  اگر بخواهید یک طول یک عرض بچسبانید بعد از اتمام چسبکاری کاغذ باد می کند  و ناهموار میشود. ( امتحان روش اشتباه ضرر نداره  چون منم اشتباه کردم و هرکاری کردم کاغذ صاف وا نه ایستاد.) بعد چند تا گیره دور تا دور کار روی چسب و مقوا بزنید تا هم شاسی دفرمه (کج و کوله) نشود و هم کاغذ یا چسب نترکد. ( این نقاشی با آبرنگ از شقایق را به عنوان مثال برای دیدن رنگ چسب و طرز گیره زدن اینجا نمایش میدهم)

8-     بعد از خشک شدن چسبها و کاغذ می توانید کار را شروع کنید.

9-     طرح را می توانید با مدادهای اچ  بکشید اما چون مداد اچ کمرنگ است از مدادهای سری ب ایی استفاده کنید. کلا از مدادهایی که دارای نوک چرب هستند  اجتناب کنید.

 

تکنیک های رنگ آمیزی آبرنگ ( آب مرکب) به صورت زیر هستند. باید توضیح دهم که دو تصویر برایتان نمایش میدهم که یکی را در زمان  نقاشی و دیگری را بعد از خشک شدن گرفته ام. تصاویری هم برای توضیحات واضحات هم ارائه داده ام.  درضمن برای اینکار  کافیست دو قلم سر  گرد با شماره های بالا ( 12 به بالا) ،  یک ظرف آب تمیز  برای خیس کردن قسمتهایی از کاغذ،  رنگ برانت آمبر تیوپی وینزور کاتمن  یا مرکب قهوه ای مایع   یا مرکب  قهوه ای خشک ، یا  رنگ قرصی  برانت آمبر  داشته باشید. می توان از یک تکنیک  مثلا خیس در خیس  استفاده کرد  یا ترکیبی از دو یا چند تکنیک را می توان برای رنگ آمیزی انتخاب کرد.

 

1-  خیس در خیس : یا  به عبارتی رنگ آبه در کاغذ خیس.  ابتدا کاغذ را با قلم آغشته به آب تمیز کاملا خیس کنید. قلم دیگر را  به رنگ حل شده در آب آغشته کنید ( منظور رنگ رقیق است) و روی کاغذ خیس لکه گذاری کنید. با این تکنیک لکه ها درهم محو میشوند.

بعد از خشک شدن

نمونه دیگر

2- خشک در خیس:  یا به عبارتی رنگ غلیظ (قلم موی نسبتا خشک) در کاغذ خیس.  در این تکنیک لکه ها پر رنگ تر هستند و بسته به میزان آبی که کاغذ دارد  میزان محو شدن لکه ها متفاوت است.

بعد از خشک شدن

3- خشک در خشک : قلم با رنگ غلیظ روی کاغذ خشک.  لبه ی  لکه های رنک کاملا تیز ( نه محو)  و رنگ کاملا پر رنگ است. اگر  رنگ خیلی غلیظ باشد  بعضی از قسمت های کاغذ ممکن است  رنگ نگیرد ( دانه دانه های سفید عکس را ببینید)

غلیظ تر

4- خیس در خشک : قلم با رنگابه غلیظ  روی کاغذ خشک.  لکه ها به علت خشک بودن کاغذ دارای لبه های تیزی هستند ولی  به علت رقیق بودن رنگ   کمرنگ هستند. ( باز هم بستگی به غلظت رنگ دارد)

 

بعد از خشک شدن

تمرین تنالیته:

برای  اینکه چشم به رنگ کاغذ در حین کار و بعد از خشک شدن رنگ عادت کند و همچنین برای اینکه بتوانید درجه متفاوتی از تیره  روشنی را  دربیاورید تمرین  زیر را انجام دهید ( شبیه تمرین تنالیته با مداد های ب هست) . مستطیلهای 4در6 سانتمیتر را با روش خیس در خیس از روشن ترین رنگ تا تیره ترین رنگ ایجاد کنید.

 

 -----------------------------------------------------------------------------------

اولدوز:  خب خصوصی پیام نذار تا جواب رو  سر جاش بذارم عزیز.  مدلهای رنگ روغن از منظره  را هم می توانی برای مدادرنگی استفاده کنی فقط  در هنگام اجرا  کمی متفاوت  عمل می کنیم.  این هم بستگی دارد که مدل انتخابی شما چه چزئیاتی داشته باشد.  اگر فرصت کنم یک پست آموزشی می گذارم. امیدوارم تا آنموقع خودت هم دست به کار شوی و  تمرین کنی!