my painting with color pencil

telegram.me/zstudio کانال آموزش طراحی و نقاشی
 
نقاشی گل ختمی با آبرنگ
ساعت ۸:٠٠ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٤/۱٧  

نقاشی گل ختمی با آبرنگ

استاد محترمه فرمودند یک عدد گل طبیعی با فرم ساده (نه به پیچیدگی رز) روی پارچه بگذاریم و نقاشی کنیم! اگرچه منظورشان نقاشی با رنگ روغن بود اما  بنده آبرنگ را ترجیح دادم. از حالت زمخت و نچسب رنگ روغن روی کاغذ فابریانو متنفرم!  بگذریم که دیگر 16 روز از تابستان هم گذشته و هیچ گلی غیر از رز در باغچه های کوچه نیست! بنده هم بالاجبار گل ختمی کشیدم! و اصلا هم خوب نشده مخصوصا سایه پارچه که نمی دانم چرا تصنعی  شده. منتهی به خاطر اینکه حوصله ی سیما  سر رفته بود آپش کردم!

درباره شاگرد کوچولوم هم به این نتیجه رسیدم که انتظار بیشتر از حد از خودش دارد. یعنی دلش می خواهد از همین الان مثل من نقاشی بکند درنتیجه چون نمی تواند دلسرد میشود و  کلا  قید نقاشی را میزند. که با صحبت کردن متوجه شد در حد خودش خوب است و سعی کند تکالیفش را انجام دهد!  اگرچه من این روش تدریس امروزی که در مدارس غیرانتفاعی به خصوص رواج دارد اصلا قبول ندارم و فاقد هرگونه  ایجاد خلاقیت هست. و به گمانم یکی از علت هایی که شاگردم در عین حال که عاشق نقاشی است علاقه ای به آن ندارد همین روش ها باشد. اما مشکل دیگر که گمانم خیلی از بچه های هم سن او دارند این است که مداد را خیلی فشار می دهند!!!!!!  این یکی را نمی دانم چه بکنم!

اگرچه  وقتی مشکلم را در آن یکی وبلاگم مطرح کردم (zeinab art در لینکهای همین صفحه)  دوست و معلم عزیزم خانوم لسلی وایت چند راهکار در قسمت پیامها برایم گذاشتند. چون به هرحال ایشان مادربزرگ هستند و استاد هنر هم هستند تجربه های جالب خود را در رابطه نقاشی کودکان برایم مطرح کردند که پیشنهاد می کنم حتما از وبلاگ ایشون دیدن کنید. ( روشهای ایجاد خلاقیت خارجی ها را با روش تدریس نقاشی در مدرسه های ما مقایسه کنید )