my painting with color pencil

telegram.me/zstudio کانال آموزش طراحی و نقاشی
 
خانه روستایی ( نقاشی آبرنگ ) - آموزش استفاده از چسب میسکیت و نمک
ساعت ۳:۳۳ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/۳/٢۳  

از آنجایی که بنده عاشق رنگ آبی فیروزه ای در و پنجره های روستایی هستم! این نقاشی رو به عنوان مشق شب از روی نقاشی خانم ریحان اردکانیان کشیدم!

-------------------------------------------------------------------------------------

اگرچه هنوز خیلی مونده تا در زمینه آبرنگ استاد بشم اما دو تکنیک جالب برای کار با آبرنگ می خوام  آموزش بدم!

استفاده از نمک: 

 نکته های علمی اش بنابر آموخته های مربوط به شیمی رنگ دوران دانشگاهم است ، البته اگر اشتباه نکنم. رنگهای محلول در آب  دارای یک تا چند عامل حل شونده در آب هستند! این عامل معمولا به صورت نمک سولفات سدیم است! جذب رنگ بر روی سلولز (پنبه یا کاغذ)  هم به صورت فیزیکی است و هم به صورت اتصال نمکی! یعنی آن قسمت از فرمول شیمیایی رنگ که آبگریز است به صورت فیزیکی جذب ساختار پلیمری سلولز میشود ( پیوندهای واندروالسی) . قسمت آبدوست رنگ یا همان نمک سولفات سدیم  به صورت یونی جذب عامل هیدروکسیل در سلولز میشود! 

پس از رنگ آمیزی کاغذ با رنگ دلخواه ، نمک را بر روی کاغذ بپاشید! اینکه کاغذ چقدر خیس باشد

یا چقدر رطوبت آن کمتر باشد

افکت های متفاوتی را مشاهده خواهید کرد. مولکول های رنگ به علت داشتن همان گروه سولفات که در آب یونیزه شده است تمایل بسیار زیادی به نمک دارند و دور آن تجمع می کنند و حتی در آن نفوذ می کنند. در نتیجه پس از خشک شدن و تکاندن نمک ها ، نقطه های سفیدی در کار مشاهده می کنید!

البته من از نمک طعام آشپزخانه که دانه های ریزی داشت استفاده کردم. مطمئنا استفاده از نمک های درشت تر نتیجه متفاوتی خواهد داشت. می توانید سنگ نمک دریایی را در هاون تا آنجایی که مورد نظرتان است بکوبید! و از آن استفاده کنید

-------------------------------------------------------------------------------------

استفاده از چسب میسکیت

اگر نقاشی شکوفه ها که چند وقت پیش آپلود کردم را به خاطر داشته باشید. حتما برایتان جای سئوال است که چه جوری میشه پرچم گلها رو بی دردسر کشید! بهترین راه استفاده از چسب میسکیت است! از یک قلم موی باریک و کهنه شده استفاده کنید ( حیفه قلم موهای نو  خراب بشه!!)  و خطوطی را با چسب روی کاغذ بکشید و ده دقیقه ای صبر کنید تا خوب خشک شود! سپس با آبرنگ نقاشی کنید! اینکه غلظت رنگ چقدر باشد در بهتر دیده شدن این خطوط موثر است. بعد از اتمام کار می توانید چسب را بکنید! البته کمی مشکل است.

------------------------------------------------------------------------------------

این هم دو عدد غنچه گل رز با تکنیک خیس در خیس! البته به علت کمبود وقت بیشتر شبیه لکه در لکه شده! و اینکه فرصت نکردم برگهای پر رنگ تر پایینی رو اضافه کنم تا کنتراست بیشتری ایجاد کنه و یکم سرحالتر بشه!  در مجموع باید بگم این تکنیک خیس بدجوری نفسگیره!!!