my painting with color pencil

telegram.me/zstudio کانال آموزش طراحی و نقاشی
 
طراحی چهره - سه رخ- ادامه drawing portraits
ساعت ٢:٥٩ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/۱/٢۱  

به سیما جون قول دادم که این طراحی رو کامل کنم و توضیحات بیشتری براش بنویسم. البته روشهای متفاوتی برای شروع سایه زدن وجود داره که من در اینجا چیزی رو می گم که کار رو آسون تر بکنه! معمولا اول از مدادهای سری اچ استفاده می کنند و سایه های کلی رو می زنند . گاهی هم از مداد یا گچ سفید برای لکه های روشن استفاده می کنند و بعد به تدریج مدادهای نرم تر سری بی رو استفاده می کنند تا طرح تکمیل بشه. یعنی معمولا تیره ترین جاها در آخرین مرحله تکمیل میشه. 

اما در اینجا با توجه به توضیح پست قبلی پس از آنالیز عکس سیاه سفید، من انواع خاکستری ها رو تشخیص دادم و تیره ترین و روشن ترین جاها رو هم تعیین کردم. بنابراین اول با مداد بی8 و بی7 تیرگی های لازم رو رنگ زدم  بعد طبق شماره گذاری های تصویر بعدی از مدادهای مختلف استفاده کردم. البته روش درست این بود که اول همه جای صورت به جز ( بر آمدگی بینی، روی گونه ها و بر آمدگی چانه و چند نقطه دیگه که روشنتر هست) همه جا رو با مداد اچ5 هاشور میزدم ولی خب عجله داشتمنیشخند

برای قسمت زیر ابرو بعد از استفاده از مداد اچ5  با استفاده از مداد بی2 ناحیه نزدیک به خط بالای چشم را کمی تیره تر کنید. یا مثلا موهای سمت چپ از دو مداد بی8 و بی7 استفاده شده چون سایه کلاه، قسمت بالا را تیره تر کرده. ( این جزئیات  و تنوع مدادها کمک می کنه تا یکنواختی خاکستری ها کمتر بشه) .

برای تکمیل کردن چشم سمت چپ از مداد بی4 استفاده کردم تا خط بالای چشم را کمی تیره تر کنم و کمی هم اطراف این خط به سمت بالا را تیره کردم .  اگه خوب با دقت نگاه کنید سه تا خاکستری زیر ابرو تا این خط رو می بینید! این کار باعث حجم دادن به پوست میشه! همچنین برای پیشانی هم با توجه به سایه افتان کلاه از دو مداد دیگه استفاده کردم.

اگه سئوالی هست من در خدمتم

----------------------------------------------------------------------------------

پ.ن: کلاس آبرنگ میرم. کلی ذوق و شوق دارم. همکلاسی دبستانم رو هم بعد از اینهمه سال دیدم. البته اون قسمت طراحی میشینه. یه پسر 5 ساله هم داره.

آبرنگ 16 رنگ گرومباچر امریکایی خریدم. استادم غر میزنه که تعداد رنگات کمه بازم بخر. یکی نیست بهش بگه استاد من همین 16 تا رو نمی تونم از هم تشخیص بدم هنوز توی گفتن اسمهاشون درجا میزنم.

ایندفعه به توصیه فروشنده قلم آبرنگ دالی (شماره های 00000 و 1 و 4 و 10 ) که ایرانی هم هست خریدم. یکم گرونتر هست ولی خوشبختانه مثل قلم ره آورد رنگ پوستش نپوکیده. اینم اولین تمرینم، بازی با رنگها و مخلوط کردنشون. ولی حسابی پوستم کنده شداوه