my painting with color pencil

telegram.me/zstudio کانال آموزش طراحی و نقاشی
 
آموزش طراحی چهره (پرتره) سه رخ
ساعت ۱۱:٢۱ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/۱/۱٩  

طراحی چهره (پرتره) در حالت سه رخ

گاهی اوقات پیش میاد که باید عکسی را در مانیتور کامپیوتر ببینیم و نقاشی کنیم! بویژه وقتی چاپگری در کار نباشه و عجله هم داشته باشیم. اینجور وقتهاست که برنامه فتوشاپ به داد آدم میرسه. من همیشه عکسهایی که مجبورم اینجوری کار کنم رو با استفاده از خط کش فتوشاپ به صورت شطرنجی در میارم و با همون نسبت هم کاغذم رو تقسیم بندی می کنم و طرح رو پیاده می کنم. نکته به درد بخور دیگه ی این برنامه رو هم بگم که تبدیل مد عکس رنگی به خاکستری هست وهمچنین قابلیت تنظیم تیرگی روشنی (تنالیته) بر اساس چیزی که دلخواهمونه! در نتیجه هنرجوهای مبتدی می تونند به راحتی میزان خاکستری هر رنگ رو بفهمند و به تدریج که با تجربه تر شدند خودشون حدس بزنند که چه رنگی  رو با کدوم مداد طراحی و با چه میزان فشار قلم  بکشند تا حجم ایجاد بشه. این کار رو من برای عکس این خانوم خواننده انجام دادم ( این عکس صرفا به دلیل شهرت و آشنایی خیلی ها با چهره ایشون و فیزیک چهره انتخاب شده). چیزی که مشخصه، سفیدی چشم روشن ترین قسمت عکس هست! و همچنین برقی که داخل عنبیه افتاده. تیره ترین قسمت ها هم مژه ها، عنبیه، موها، روبان کلاه و داخل دهان و کمی هم حفره بینی هست! بقیه قسمت ها خاکستری های مختلفی دارند که باید به آرامی کشف بشه! و طراحی بشه!  تمرین تنالیته ها با مدادهای مارس لوموگراف که یادتونه!؟

 قابل توجه بعضی از دوستان ، چین و چروک خط دوخت یقه و همچنین راه راهای محو کلاه را فراموش نکنید! کشیدن این جزئیات با حوصله و تامل باعث جذاب تر شدن کار میشه!

در پستهای قبلی حالت تمام رخ رو قسمت به قسمت گفتیم. اینجا تفاوتهای حالت سه رخ و تمام رخ رو فقط ذکر می کنم (صرفا برای این عکس) مقدار این تفاوتها همه بستگی به زاویه چرخش سر داره

1-      چشم سمت چپ – چون به ما نزدیکتر هست- به مقدار جزیی بزرگتر شده

2-      فاصله بین دوچشم که قبلا به اندازه یک چشم بوده، حالا کمتر شده.

3-      پره سمت راست بینی دیده نمیشه

4-      عنبیه از حالت مدور به حالت بیضی در اومده

5-      قسمت سمت راست لب کوچکتر شده

خیلی از نکات دیگه هم هست که خودتون به راحتی متوجه می شوید. برای این چهره باید در نظر داشته باشید چون سر علاوه براینکه چرخیده، کمی کج شده، در نتیجه خط واصل بین چشمها، خط واصل ابروها، خط زیر بینی، خط وسط لب و خط زیر چانه همگی با همان زاویه کج شده است.  این خطوط راهنما می تواند کمک کند ایراد های احتمالی طراحی ( نا مناسب بودن جای اعضای صورت ) را به راحتی برطرف کنید.

نکته: همیشه قبل از نقاشی به صورت رنگی هم سعی کنید طراحی را انجام دهید. اینکار برای استفاده درست و به جا از رنگ و تشخیص سایه ها و نیمسایه ها کمک می کند. یا حد اقل تصویر خاکستری شده آنرا با فتوشاپ بررسی کنید!