my painting with color pencil

telegram.me/zstudio کانال آموزش طراحی و نقاشی
 
آموزش طراحی از دست
ساعت ٢:۱٥ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/۱٢/۱٧  

دست همانطور که می بینید در دست هم نسبتهایی وجود دارد که شناخت این  نسبتها می تواند برای  آسانتر کشیدن و اجتناب از خطا در اندازه گیری ها مفید باشد. مثلا اینکه دست در حالت عادی در یک مستطیل جای می گیرد و این مستطیل را اگر به چهار قسمت تقسیم کنیم (مثل شکل) می توان حدودا جای گیری انگشت ها را پیدا کرد. دقت شود که خط تای  انگشت ها همواره (حتی وقتی دست در حالت های بسته و غیر عادی قرار دارد) روی یک منحنی  قرار دارند. و این منحنی خط تاها  با هم  تقریبا موازی هستند. یا در این جا قد  انگشت های وسط ، انگشتری و کوچک  روی یک خط کج  قرار دارد. برای همین به راحتی می توان  با پیدا کردن شیب این خط کج اندازه انگشت ها را درست رسم کرد. همچنین منحنی باز و بسته شدن انگشت  شصت را می توان به راحتی مانند شکل رسم کرد با ذکر این  نکته که وقتی انگشت شصت هم صاف در کنار دست باشد قدش به نصف بند اول انگشت اشاره میرسد. در نتیجه با رسم منحنی از آن نقطه محل قرار گیری سر انگشت شصت را می توانید به راحتی پیدا کنید تا یه وقت دست اجنه  یا فرشته یا ...  از آب در نیاید.

در شکل زیر هم می توانید باز هم منحنی مربوط به انگشت شصت را ببینید. همچنین می توانید ببینید که برای انگشت اشاره مفصل وسطی دقیقا وسط مفصل پایینی و سر انگشت است.

یا در شکل بالا برای اینکه قد دست و ساعد را  راحت تر پیدا کنید فواصل مساوی ( نقطه های مهم ) نشان داده شده. با کمی دقت در دست مدلها می توانید این نقاط طلایی را پیدا کنید تا سریعتر و آسانتر طراحی کنید

اما دست بچه ها بر عکس بزرگترها گوشتالو و پفکی است. ظاهرا قاعده خاصی ندارد و برای کشیدن آن باید دقیقا مدل را بررسی کنید.

باز هم تاکید می کنم  آنهایی که از یادگیری این روشها خوششان نمی آید مجبور نیستند که این نسبت ها را بررسی کنند و به کار بگیرند. اما من خودم شخصا وقتی کارهای داوینچی را می بینم شک نمی کنم که اشتیاق او به  دانستن نسبتهای طلایی و پیدا کردن اثر تک تک ماهیچه ها و استخوان های زیر پوست بود که  از او  داوینچی ساخت. او حتی محل رویش مو از پیشانی را هم محاسبه کرده. به طوریکه این محاسبات و مطالعات او  اکنون در کاشت مو کاربرد دارد!!!!

--------------------------------------------------------------------------------

پ.ن: این روزها هر که را می شناسم دارد می رود! از میان دوستانی که در سالهای دانشگاه می شناسم و هم اتاقی هایم ... تعداد معدودی مانده اند و اکثرشان رفتند. گاهی وقتی کسی برای خدا حافظی تلفن می کند و یا پیامی می فرست  ناگهان احساس می کنم  تنها تر شده ام ولی در دلم می گویم سفرت به خیر اما تو و دوستی خدا را چو از این کویر وحشت  به سلامتی گذشتی  به شکوفه ها به باران  برسان سلام ما را !

---------------------------------------------------------------------------------
بعدا نوشت : امروز رفتیم طرقبه Torghabeh  و دو سه تا سبد به علاوه یه ظرف سفالی با لعاب آبی خریدم برای بعدا که گلهای باغچه در اومد ازشون نقاشی کنم . من چقدر خوشحالم !