my painting with color pencil

telegram.me/zstudio کانال آموزش طراحی و نقاشی
 
نقاشی گل رز - تبریک سال نو- تمرین کیفیت ذهنی رنگ
ساعت ۱۱:٢٦ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٩/۱٢/۱۱  

 

نوروز سال 1390 هجری خورشیدی را هم پیشاپیش به همه دوستان عزیز شادباش میگم و امیدوارم توی سال نو به آرزوهای قشنگمون  برسیم.  این نقاشی (تصویر سازی خیالی ) هم تقدیم به دوستان می کنم. با  تکنیک  پاستل روغنی کشیده شده و عمونوروز در حال نقاره زدن،حاجی فیروز در حال آواز خواندن و دایره زدن و پایکوبی هست و ننه سرما در حال اسفند دود کردن برای حاجی فیروز که یه وقت چشم نخوره. امیدوارم  خوشتون  بیاد.  البته  الان که خوب به این نقاشی نگاه می کنم می بینم که اگه به جای اون تخم مرغ ها چیز دیگه می کشیدم  شاید  نقاشی قشنگتری از آب در میومد!

------------------------------------------------------------------------------------------

نقاشی از گل رز در ابعاد تقریبی ٣٠ در ۴٠ رو  شروع کردم باز هم با مداد رنگی و هاشور.

 دربین گلها کشیدن گلهای رز برام جذابتره . شاید یک علت اون  پیچ و تاب و ظرافتهایی باشه که توی هر برگ گلش پنهان شده . نکته ای که باید بگم برای رنگ پس زمینه نقاشی است که بعد از رنگ آمیزی و رسیدن  به رنگ دلخواه  به علت اینکه  می خواستم پس زمینه کمی مات  و دور از دسترس  به نظر بیاید کمی  رنگ خاکستری سرد cold gray از مدادرنگی پلی کروم  استفاده کردم و یک لایه روی رنگهای آبی کشیدم!

 

 

 

---------------------------------------------------------------------------------------------

تمرین  کیفیت ذهنی رنگ

 

در پست های قبلی درباره نحوه انجام این تمرین  که در کتاب هنر رنگ  اثر یوهانس ایتن  به آن پرداخته شده  صحبت کردم. حالا خودمم به عنوان نمونه انجام دادم  و توضیحاتی هم درباره اش میدم.  این تمرین  برای اینکه  از بین  رنگهای مداد رنگی  چند تایی رو انتخاب کنیم  بعدش  با کمک اونا   این مربع ها رو جوری رنگ کنیم   که  منتقل کننده  احساسمون نسبت به موضوع باشه.مثلا  من  از فصل بهار  یه  احساسی دارم .  یه تعداد رنگ  مخصوص به اون رنگ رو انتخاب می کنم .و با اون رنگها  این ترکیب رو می سازم.به همین ترتیب تابستون و پاییز و زمستون.ممکنه  این  بازی یا تمرین رو  برای  هر موضوع دیگه انجام بدیم.این تمرین برای اینه که  از قبل بدونیم  گرایش و کشش  فرد به  کدوم رنگها چه جوریه  و   نحوه ی چیدمان (ترکیب بندی) رنگهاش چه جوریه  و چه چیزی رو تداعی می کنه.  این رنگها می تونه حتی نشانه ی حرفه مورد علاقه  یا کار شخص  باشه. اگرچه  خیلی دلم می خواست یکی این رنگهای انتخابی من رو نقد می کرد.

----------------------------------------------------------------------------------------