my painting with color pencil

telegram.me/zstudio کانال آموزش طراحی و نقاشی
 
بینی nose
ساعت ۸:٠٦ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/۱٢/٦  

بینی شاید  سخت ترین  عضو صورت باشد که باید کشید . از زیر بار کشیدن گوش که سخت تر است به راحتی می شود شانه خالی کرد چون به هر حال زیر موها  یا روسری یا شال قایمش می کنیم . اما بینی را فقط با پوشیه میشود قایم کرد. به هر حال فقط و فقط تمرین است که می تواند این سختی را  برطرف کند.

تا امروز چشم و ابرو و دهان را در حالت تمام رخ بررسی کردیم . فرم  اصلی صورت در حالت تمام رخ را  هم  قبلا گفتیم .  امروز نوبت  بینی است. فرم اصلی را در تصویر زیر می بینید. کافیست بتوانید خطوط اصلی تیغه بینی را در صورت پیدا کنید! و آنها را روی کاغذ بیاورید! سپس سایه ها و نیم سایه ها را با هاشور بکشید! دقت کنید تا زمانی که  چشمتان عادت به پیدا کردن  سایه ها و نیم سایه ها نشده جهت هاشور را 45 درجه بزنید .  نقاشان حرفه ای ممکن است  خطوط را در امتداد حرکت مداد بر روی پوست بکشند اما در هر صورت چیزی که رعایت می کنند پوشش دادن  خطوط است! در بسیاری از مواقع ( بخصوص برای بینی)  خاکستری های متنوعی در آن می بینیم که به تدریج ( و نه ناگهان)  تیره و روشن می شوند که اینها را باید نشان  داد!

 

 

 

---------------------------------------------------------------------------------

پ.ن :  هنر جوهایی که  معمولا از روی عکس ( مخصوصا عکسهایی که  به صورت  رنگی با پرینترهای معمولی چاپ می شود)  نقاشی  می کنند باید نکته ای را رعایت کنند.

ساز و کار  پرینتر ها طوری است که  باید  از چهار رنگ  فیروزه ای ، سرخابی، زرد و مشکی  طیف وسیعی از رنگها را برای چاپ  تهیه کند. و متاسفانه به جز رنگ مشکی بقیه رنگ ها  تقریبا  گران هستند . به همین دلیل برای رنگهای مختلف و مخصوصا تیره تا جایی که امکان داشته باشد رنگ مشکی را بیشتر استفاده می شود تا هزینه های چاپ کمتر بشود. در نتیجه وقتی از روی این عکسها نقاشی  کنیم و بخواهیم دقیقا همان رنگهای عکس را شبیه سازی کنیم ناچار نقاشی کدر و گرفته و دلمرده ای بدست می آید. به همین دلیل است که تا جایی که امکان دارد از مدل زنده استفاده کنید و یا  عکس چاپ شده را همواره  با نمونه  دیجیتالی اش در کامپیوتر مقایسه کنید تا  رنگهای شادابتری را انتخاب کنید.

اشتباه دیگر استفاده از  نقاشیهای ( مثلا رنگ روغن  یا آبرنگ) که  با  وسیله دیگری به غیر از مدادرنگی کار شده اند و  تلاش برای بدست آوردن همان رنگها است! اگر خوب دقت کنیم به طور عمده ( و نه همه ) نقاشیهای رنگ روغن  تیره و کدر هستند! یا نقاشیهای آبرنگ جلا و درخشش خاصی دارند!  برای تمرین  بهتر است  از نمونه کارهای مدادرنگی استفاده کنید.

پیشنهاد می کنم کتاب  مدادرنگی ( آموزش تصویر سازی و شناخت ابزار)  که توسط خانمها شیدا حسامی و فرشته اطاعتی  نوشته شده است را حتما  مطالعه کنید.

-----------------------------------------------------------------------------------------

پ.ن: از همه دوستانی که  با نظرات و راهنمایی ها و تشویقها بنده رو مورد  لطف خودشون قرار میدهند یک دنیا ممنونم! مخصوصا  خانوم دکتر نازنین عزیز و همسرشون!