my painting with color pencil

telegram.me/zstudio کانال آموزش طراحی و نقاشی
 
بهار spring
ساعت ٩:٥٦ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/۱۱/٢۳  

 

با این که هنوز یک ماه و چند روز به بهار مونده ولی من امسال بدجوری بی قرار اومدنشنم. گاهی عطر بوی اون رو حس می کنم و سرمستم می کنه. این تصویر سازی هم شاید نشانه ای از اتفاقی باشه که دلم می خواد این بهار رخ بده. بعدا تصویر تکمیل شده رو میگذارم تا ببینید!

کتاب هنر رنگ رو که می خواندم برای هنرجوهای تازه کار تمرین جالبی داشت. چهار برگ به اندازه تقریبا 20در20  را برای چهار فصل در نظر میگیره و هرکدوم رو به مثلا 5 در5 قسمت تقسیم می کنه: 25 مربع کوچکتر

بعد از هنر جوها می خواد که با توجه به سلیقه و همچنین نگاه به طبیعت!  رنگها رو توی این 25 مربع طوری بچنیند که هم  ترکیب بندی مناسبی داشته باشه و هم بیانگر احساس و درونمایه اون فصل باشه!  این تمرین رو میشه برای موضوعهای دیگه هم انجام داد و کمک خیلی زیادی به اونهایی می کنه که می خوان خیالی و ذهنی نقاشی کنند!

-------------------------------------------------------------

پ.ن: این شعر رو دوستی برام فرستاد! برای یادگاری اینجا می نویسم که بدونه چقدر به این دلگرمیها برای کشیدن و رنگ زدن نیاز دارم!

تو شاهکار خالقی تحقیر را باور نکن

بر روی بوم زندگی هر چیز می خواهی بکش

زیبا و زشتی پای توست، تقدیر را باور نکن

تصویر اگر زیبا نبود

نقاش خوبی نیستی

از نو دوباره رسم کن

تصویر را باور نکن

خالق تو را شاد آفرید! آزاد آزاد آفرید

پرواز کن تا آرزو

زنجیر را باور نکن

---------------------------------------------------------------------------------------

بعدا نوشت:

همیشه لازم نیست که برای  رنگ آمیزی هاشور بزنید! مخصوصا برای وقتی که می خواهید پشت صحنه ی جایی را رنگ آمیزی یکدست بکنید! چون هاشور ۴۵ درجه زدن و مرتب و منظم کار سختی است و گاهی ردیف های خطوط موازی در نمی آید می توان از طرح خطوط درهم استفاده کرد. مثل خطوطی که  ابرهای نقاشی را با آن کشیده ام.

باز هم تاکید می کنم برای تیره کردن مثلا تنه درخت تا جایی که امکان دارد از رنگ مشکی پرهیز کنید! و به جایش از تیره ترین قهوه ای استفاده کنید! یا برای سایه انداختن ابر از خاکستری استفاده نکنید! سعی کنید آبیها را متنوع تر کنید! مگر اینکه بخواهید آب و هوای غم گرفته و دلگیر را نمایش دهید! ولی من  شخصا ترجیح میدهم شادی نقاشی ام را با رنگهای تیره و نا بجا  از بین نبرم!