my painting with color pencil

telegram.me/zstudio کانال آموزش طراحی و نقاشی
 
طراحی از حیوانات - طراحی چشم(1) animals - eye
ساعت ۸:٢٥ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/٦/٢۳  

طراحی از حیوانات

طراحی از حیوانات هم مانند طراحی از طبیعت نیاز به حرکت های خاص قلم دارد. مثل ضربه های کوتاه و بریده  یا  بازی با نوک و پهنای قلم   یا تکرار یک سری خطوط با اشکال خاص . با روش اندازه گیری ابتدا طرح کلی را بکشید و سپس با توجه به رنگ پوست (پر) از مداد سیاه مورد نیاز استفاده کنید. دقت کنید که هر پرنده منقار و فرم سر و حالت چشم  منحصر به فردی دارد و مثلا اگر منقار اردک را شبیه خروس بکشید خب مضحک میشود!

طراحی از چشم انسان(1)  طراحی یک چشم

1- ابتدا شکل کلی چشم را روی کاغذ بکشید . چشم ها ممکن است باریک و کشیده. گرد و بادامی. درشت  یا کوچک باشند . هرچه را که می بینید روی کاغذ حالتش را بکشید. خط پشت پلک را هم فراموش نکنید . این خط ممکن است فاصله کمی از خط مژه ها داشته باشد یا اینکه - مثل چشمهای مهناز افشار- فاصله اش زیاد باشد.

2- عنبیه را جاسازی کنید. دقت کنید عنبیه در حالتی که چشم روبروی شماست کاملا گرد است . پس آنرا کاملا دایره ای بکشید. برای آنکه بتوانید دایره را درست رسم کنید ابتدا آن قسمت هایی که زیر پلک میرود را هم با خط نقطه چین بکشید و بعد  پاک کنید. پس از کشیدن دایره  مردمک را دقیقا وسط عنبیه بکشید! برای اینکار روی عنبیه دوخط عمود کمرنگ رسم کنید تا وسط را دقیقا پیدا کنید! ... یادتان نرود که پلک پایینی یک خط نیست بلکه یک لایه ضخیم پوست است پس آنرا مثل شکل  بکشید - دوخط در امتداد هم . نکته دیگر اینکه دررشت بودن چشم را باید بوسیله  درست نشان دادن نسبت های میان اندازه عنبیه و کره چشم و منحنی پلک ها نشان داد. مثلا در چشمهای ریز مثل چشم شماره هفت عنبیه به قدری بزرگ است که بالا و پایین آن زیر پلک مخفی می شود و خط منحنی پلک ها اندازه اش به نسبت اندازه عنبیه خب کوچکتر است و همچنین میزان سفیدی کره چشم هم آنچنان معلوم نیست!

3- مردمک کاملا سیاه است مگر اینکه نور داخل آن افتاده باشد که یک لکه سفید رویش می گذاریم. حالت مژه ها را درست بکشید . خطوط منحنی که در امتداد پلک به سمت خارج بالا می روند! البته بعضی ها مثل من فر مژه نیستند و خب مجبورید مژه هایشان را سیخ سیخی رو به پایین بکشید. مژه های پایین را هم کمی منحنی رسم کنید. کره سفید چشم را هم خوب دقت کنید بعضی جاها نور ندارد و کمی سایه می خورد. زیر پلک بالا هم  بسته به اینکه چقدرمژه بلند باشد  سایه می افتد! سایه افتان مژه را فراموش نکنید.

4- قسمت اشکی چشم را با دقت ببینید فرم  سه گوش مانندی دارد و در افراد مختلف کشیده یا کوتاه است. همچنین هنگام کشیدن ابرو به جهت رویش ابرو کاملا دقت کنید و ابرو ها را دانه دانه رسم کنید . دقت کنید بعضی ها ابروهای تاجی شان کمرنگ است پس لطفا مداد را فشار ندهید!

...................................................................................

پی نوشت:

اینم یه نقاشی از سال دوم دانشگاهم که تصویر دکتر علی شریعتی است.