my painting with color pencil

telegram.me/zstudio کانال آموزش طراحی و نقاشی
 
اسکیس sketch ....... ذغال charcoal
ساعت ٢:۳۱ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/٥/۱٥  

اسکیس در طراحی یه مقداری با اون چیزی که بچه های معماری کار می کنن فرق داره اما اصل مطلب یکیه!  کمبود وقت و سرعت. چه جوری از آدمهایی که ووول می خورن یه جا بند نمیشن  باید نت برداری کرد؟

یادمه دکتر ذره بینی که درس تکنولوژی بافندگی رو با اون گذروندیم توی املا گفتن رقیب نداشت! دو سه جلسه اول همه جزوه هام  نصفه نیمه موند. تا اینکه راز موفقیت دوستان رو در جزوه نوشتن پرسیدم . گفتن جزوه بی نقطه بنویس. اسکیس هم یه چیزی توی مایه های جزوه بی نقطه است. فقط اون نکته هایی که مهم هست روی کاغذ کشیده میشه و به جزئیات نمی پردازیم.

خطوط باید با توجه به جنس و فرم اشیاء انتخاب بشوند. مثلا اجسام نرم و شل و ول (لباس) خطوط نرم و سیال دارند. میز و در و صندلی عموما خطوط شکسته و تیز!

کلفتی و نازکی خطوط نشان دهنده ی فشار یا عدم وجود فشار در آن منطقه است . یا کلفتی برای وجود سایه و نقاط تیره   و نازکی برای  نقاط روشن تر استفاده می شود. 

خطوط را بدون اینکه دستتان از کاغذ جدا شود به صورت بهم پیوسته و ممتد بکشید.

 

...........................................................................................................

کار با ذغال هم یک شیوه برای طراحی سریع از اجسام  است. البته نیاز به تمرین و ممارست زیاد دارد.

برای کار با ذغال می توانید از کاغذ های کاهی استفاده کنید و وقتی دستتان روان شد آنوقت از کاغذ های فابریانو یا اشتنباخ با بافت هاشور  استفاده کنید.

ابتدا با نوک تیز ذغال  به آرامی طرح کلی را بکشید. سپس با ذغال سفید نقاط بسیار روشن را علامت گذاری کنید! (اگر ابتدا طراحی کنید و دست آخر نقاط سفید را بخواهید بکشید کار لکه لکه می شود).

سپس با پهنای ذغال سایه زدن را انجام دهید. فکر کنید که جسم را در جهت پوسته اش می خواهید لمس کنید. ذغال را در همان جهت روی کاغذ بچرخانید. ( مثلا برای پای عروسک به صورت منحنی پهنای ذغال را روی کاغذ بلغزانید ولی برای کف زمین پهنای ذغال را به صورت خطوط افقی روی کاغذ بکشید) . ذغال را زیاد فشار ندهید تا خرد نشود.

با کم و زیاد کردن فشار دست می توانید خاکستری روشن یا تیره ایجاد کنید. خطوط تیره را با فشار بیشتر بر نوک ذغال روی کاغذ ایجاد کنید. ذغال به راحتی با پاک کن خمیری (یا پاک کن معمولی ) پاک میشود. فقط دقت کنید که نرمه های پاک کند را حتما بردارید وگرنه پدر طراحی را در می آورند. چون نمی توان نرمه پاک کن معمولی را با دست کشیدن یا فوت کردن به راحتی برداشت بهتر است از یک قلم مو کمک بگیرید. اگر از پاک کن خمیری استفاده می کنید که دیگر درد سر ندارید. البته بهترین راه این است که از یک تکه ابر استفاده کنید. چون اثر پاک کن  بر روی کار ایجاد لکه می کند، پس برای ایجاد روشنایی اثر ذغال را با مداد پاک کن بردارید.

دستان ذغالیتان را به یک پارچه نمناک به راحتی پاک کنید! اما مواظب باشید دستتان در هنگام کار چرب یا خیس نباشد.

برای هماهنگ کردن سایه ها هم می توانید از یک تکه پنبه به عنوان محو کن استفاده کنید. البته من شخصا از محو کن به ندرت استفاده می کنم.

.....................................................................

خب تعطیلاتم تموم شد! فعلا همین آموزشها رو داشته باشید تا یه دو هفته ای حسابی تمرین کنید!