my painting with color pencil

telegram.me/zstudio کانال آموزش طراحی و نقاشی
 
طراحی از بدن انسان
ساعت ٢:٤۱ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/٥/۱٢  

طراحی از بدن انسان

اینبار که در کافه  یا رستوران یا کتابخانه و ... نشسته اید با دقت بیشتری به قد و هیکل و حالت نشستن آدمها نگاه کنید (هیزبازی در نیارید، در یک نگاه تصویرشان را به ذهن بسپارید و آنالیز کنید ) قد و جسه ی یک کارگر با یک فوتبالیست متفاوت است، یک خانوم مدل لباس با خانومی که پنج شکم بچه به دنیا آورده متفاوتند! اما نسبت های طلایی در بیشتر آدمها صدق می کند که من با استفاده از مدل آدمک چوبی آنرا برایتان شرح خواهم داد. در غیر اینصورت با کمک از همین شیوه هم می توانید اندازه ها و نسبت ها را در بدن یک نفر کشف کنید و به راحتی طراحی کنید! معیار سنجش در اینجا اندازه سر  است. اگر سر=1 باشد آنوقت قد این مدل چوبی(wooden model) 6.5 سر است که تقسیم بندی ها را در شکل می بینید. طول دست ها از شانه تا نوک انگشت هم تقریبا 3.5 سر است. پهنای سر 0.5 است و برای مردان پهنای شانه 2 است. پهنای شانه خانومها 1 است. (البته استثناها همیشه هستند، مردهایی که جثه زنانه دارند و برعکس) خانومها را با رنگ صورتی طراحی کرده ام. طول کف پا 1 است. کف دست هم 4/3 است. بقیه نسبت ها را از روی مدل می توانید بدست بیاورید!  فقط دقت کنید این مدل درحالتی که کاملا شق و رق ایستاده  دارای این نسبت هاست و اگر بنشیند یا دستها و پاها عقب و جلو بروند آنوقت این نسبتها بهم می خورد. باید انقدر از روی مدل چوبی طراحی یا آدمهای اطرافتان طرح بکشید تا این نسبتها دستتان بیاید. طراحی سریع را در آینده توضیح میدهم. اما در کل برای طراحی بدن ابتدا اندازه کلی آنرا در نظر بگیرید و در کاغذ جای آنرا مشخص کنید بعد طراحی را شروع کنید.( اگه اول سر را بکشید و بعد دست و گردن و...، ممکن است دچار کمبود جا بشوید برای پاها دیگر جایی نماند )

 متاسفانه در ایران مدل بی لباس گیرمان نمی آید ( خوشبحال ساراجان و آغ بیتا که خارج تشریف دارند. ) بنابر این قبل از شروع طراحی از بدن  باید روی طراحی از چین و چروک پارچه هم کار کنید! من خودم کشف تا و چین و گره ها در پارچه را دوست دارم و از گردش قلم لذت می برم!  تکه پارچه پنبه ای و سفید ( ملافه رخت خواب ) را گره بزنید و نور پردازی کنید ( یا  اگر پول برق زیاد می شود از نور پنجره اتاقتان کمک بگیرید ( بدی خارج زندگی کردن همین پول برق گرونشه !  این به اون در)  و طرح اولیه را بکشید و خوب که چشمتان به مدل عادت کرد شروع به سایه زدن ( از خاکستری های روشن به تیره) کنید.

تا می تونید طراحی کنید!  رمز موفقیت استادایی مثل داوینچی و رامبراند و حتی آقای پیکاسو در طراحی طراحی طراحیه! باور ندارید از خودشون بپرسید!