my painting with color pencil

telegram.me/zstudio کانال آموزش طراحی و نقاشی
 
ابزار طراحی . درس و تمرین
ساعت ٥:٢٥ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/٥/٧  

اول از همه یک خاطره باید تعریف کنم

بچه که بودم یه بار رفتیم انزلی . خونه یکی از فامیلهای دور. یه خونه دم ساحل که میشد افق دریا رو از پنجره اش دید. کنار پنجره یه تابلو رنگ روغن از دریا بود. من عاشق اون نقاشی شدم .

بزرگتر که شدم اونا یه بار اومدن خونه ما. پسرشون که خیلی از من بزرگتر بود. یه دسته مداد سیاه داشت. یه عکس از سردار جنگل دادیم بهش . روی کاغذ برامون عکس میرزا رو عین خودش با اون موهای فرفریش کشید! من مات و مبهوت اون طراحی

تا مدتها از اون طراحی مثل یه گنج مراقبت میکردم . نمی دونم کی اومد قایمکی از لای کتاب سردار جنگل برداشتش !

همیشه آرزوم بود یه دسته مداد طراحی داشته باشم و مثل اون طراحی کنم!

یه استاد بزرگ نقاشی بشم با یه سبک جدید. اما همیشه مسیر زندگی ام جور دیگه  ای بود. چیزی به میل دیگران نه به میل خودم.

چند روز پیش که با اولین حقوقم اون جعبه مدادهای طراحی رو خریدم. شب خواب پرواز دیدم.

 

تخته :

بهتر است از جنس ام دی اف باشد که محکمتر و رویه آن با دوام تر است. برای حفظ رویه ی تخته بهتر است همیشه یک یا دو لایه مقوا زیر دستتان باشد تا بر اثر ضربه های قلم ، روی تخته رد و چاله ایجاد نشود.

فیکساتیو: fixative

اسپریی از مشتقات مواد نفتی است که پس از اتمام طراحی و یا رنگ آمیزی با مداد رنگی برای تثبیت کار استفاده میشود.  بغضی از استادان نقاشی به دلیل اینکه اسپری فیکساتیو به مرور زمان ممکن است منجر به زردی کار شود از آن استفاده نمی کنند و مستقیما کارهایشان را قاب می گیرند.  طرز کار با این اسپری بر روی آن نوشته شده.

نکته: همواره در هنگام کار یک عدد کاغذ تمیز زیر مچ دستتان بگذارید که از لکه شدن کار جلو گیری شود

نکته: برای کسانی که راست دست هستند بهتر است همیشه از گوشه ی بالا سمت چپ شروع به کار کنند! برای تمیزی بیشتر کار

تمرین1: برای درک چگونگی ایجاد رنگمایه (تنالیته: انواع مایه های خاکستری) این تمرین را انجام می دهیم.  بسته به اینکه چند نوع مداد دارید می توانید تعداد مربع ها را افزایش یا کاهش دهید. اما تعداد آن از ده مربع کمتر نشود. سپس این مربع ها را با هاشورهای 45 درجه پر کنید. به طوریکه اشباع رنگ هر مربع از دیگری پر رنگ تر باشد تا به سیاه مطلق برسید.

این بسیار مهم است که شما بتوانید سیاهی های مختلف را از هم تشخیص بدهید و بتوانید آنها را با  فشار مداد ( یا تغییر سختی مداد)  ایجاد کنید. وقتهایی که بیکار هستید عکسهای قدیمی را نگاه کنید و از روی آنها طراحی کنید!

ت

تمرین 2: برای شروع  از یک گلدان گل یا یک فنجان که فرمی بسیار ساده دارد طرح بکشید. طریقه اندازه گیری در شکل نشان داده شده است. با استفاده از علائمی که روی مدادها وجود دارد می توانید نسبت اندازه های یک شی را پیدا کنید و این نسبت ها را هر اندازه که می خواهید بزرگ یا کوچک کرده و بر روی کاغذ علامت بزنید. دقت کنید مچ دست در هنگام اندازه گیری در هرجهت (عمودی یا افقی یا حتی مایل) نمی شکند ( به عبارتی مداد همواره مماس با یک صفحه است ... شد درس هندسه فضایی ... ببخشد.... اگه در هضم این قسمت مشکل داشتید . برام پیام بذارید ). مثلا گلدان را در فاصله یک و نیم متری از خود بگذاید. ابتدا خوب آنرا نگاه کنید. سپس مداد را مانند شکل در دست بگیرید. دستتان را دراز کنید و مستقیم نگه دارید. حالا اندازه ی لبه ی گلدان را با انگشت بر روی مداد میزان کنید. یک اندازه فرضی بر روی کاغذ به عنوان لبه گلدان علامت گذاری کنید. دوباره دست را در همان حالت بگیرید و اندازه لبه را دوباره تنظیم کنید و حالا مداد را روی مثلا وسط گلدان بگیرید. ببینید وسط گلدان چقدر بزرگتر یا کوچکتر شده است . مثلا دوبرابر. پس روی کاغذ هم دوبرابر اندازه فرضی در قسمت وسط اندازه بزنید.

پس از اتمام اندازه گیری طرح را با استفاده از خطوط پیوسته و یکنواخت بکشید. بعضی از هنرجو ها از روی یک نقطه شصت بار قلم را می برند و بر می گردانند تا یک خط راست بکشند و دست آخر خط کشیده شده شبیه به دندانه های اره میشود. نقاشی یعنی تمرکز کردن. مصمم بودن و تردید نکردن. کشیدن اون نوع خط یعنی من مرددم شک دارم . نقاشی یه جورایی یعنی خودسازی!

پس از اتمام طراحی با استفاده از سخت ترین مداد ( اچ6) شروع به هاشور زدن کنید ( تمامی نقاطی که باید از آن رنگمایه هاشور بخورد باید کار کنید سپس به سراغ مداد نرم تر بروید) . فقط نقاط نورانی را هاشور نزنید. سپس با توجه به تمرین رنگمایه ها ، مداد نرم تر( مثلا اچ2) را بردارید و قسمت های تیره تر را هاشور بزنید. تا در نهایت به مداد ب6  و ب8 برسید. همیشه همه ی طرح را با هم بکشید. بعضی از هنر جوها عادت دارند اول یک قسمت را کاملا هاشور میزنند و ساخت و ساز می کنند و سپس به سراغ قسمت بعدی میروند که برای مبتدی ها چون چشمهایشان به رنگمایه ها عادت ندارد این کار اشتباه است.

تمرین 3 : بازی با مداد برای ایجاد انواع خط و فرم. هاشور زدن فقط یکی از انواع ایجاد سایه روشن (حجم) در طراحی است و گاهی لازم می شود که برای نشان دادن حجم به خط خطی، حرکت های دورانی، خطوط مواج، ضربه نوک قلم ، اثر پهنای قلم ، ایجاد تیرگی با تکرار قوسهای موازی در کنار هم، خطوط موازی و متناوب ، حرکات کوتاه   و بریده  شد. بر روی یک کاغذ سعی کنید این نوع خطوط را ایجاد کنید. این خطوط در طراحی از طبیعت بسیار کاربرد دارند.