my painting with color pencil

telegram.me/zstudio کانال آموزش طراحی و نقاشی
 
آموزش پرسپکتیو
ساعت ۱٢:۱٦ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٠/٥/۱٩  

مدتها بود می خواستم مطلب آموزشی درباره پرسپکتیو بگذارم اما فرصت نمی شد. تا اینکه این چند وقت چیزهایی که در ذهنم بود را مرتب و منظم کردم. در واقع بیشتر مرهون شیما (هنر جوی دیگرم که دانشجوی معماری است) هستم. چون نمی خواستم فرصت کم کلاسهایی که برایش می گذارم صرف کشیدن گل و بلبل شود ترجیح دادم از پرسپکتیو و کشیدن منظره و کلا فضاهای معماری بیشتر بهره ببریم.

--------------------------------------------------------------------------------------------

پرسپکتیو یا مناظر و مرایا ( گل بود به عربی هم آمیخته شد) روشی برای نشان دادن دوری و نزدیکی در نقاشی است. این دوری و نزدیکی با تغییر در اندازه ی اجسام ( کوچکتر شدن اجسامی که دور هستند) و کدر شدن رنگ اجسامی که دور تر هستند (در اثر غلظت هوا) نشان داده میشود. به عنوان مثال ردیف درختان (یا تیر چراغ برق) کنار یک خیابان به تدریج کوتاهتر میشوند. یا در نقاشی با رنگ روغن برای رنگ آمیزی اجسامی که دورتر هستند باید از مخلوط رنگ اصلی جسم و رنگ محیط استفاده کرد. به عبارت دیگر رنگ اصلی جسم به رنگ محیط نزدیکتر میشود . مثلا در تابلوهایی که دارای پس زمینه تیره (مشکی)هستند هرچه جسمی دورتر باشد تیره تر( نزدیک تر به رنگ مشکی) است و اجسام نزدیک رنگهای درخشانتر و روشنتر هستند.

اگرچه برای هنرجوهای مبتدی رعایت پرسپکتیو اجباری نیست و بهتر است که قبل از یادگیری این فن آزادانه نقاشی کنند و دوری و نزدیکی را آنگونه که حس می کنند نمایش دهند.

یادگیری این فن علاوه بر اینکه برای کشیدن مناظر مفید است در نقاشی از آناتومی هم به کار می رود که اگر فرصت بود بعدا مطلبی در این باره خواهم نوشت.

انواع پرسپکتیو:

1- پرسپکتیو مرکزی : در این حالت فقط یک نقطه ی (C) بر روی خط افق  خواهیم داشت که امتداد خطوط (مثلا جاده  یا نوک تیرهای برق ) به آن ختم میشود.

 2- پرسپکتیو زاویه ای: در این حالت از امتداد اضلاع شی مقابل (مثلا ساختمانی واقع در نبش یک خیابان) دو نقطه ی (C)  بر روی خط افق خواهیم داشت.

 3- حالت اغراق آمیز: فرض کنید می خواهید از ساختمانی صد طبقه در کنار ساختمان های کوتاه نقاشی کنید. در این حالت مجبور خواهید بود که نقطه ی (C) دیگری صرفا برای ساختمان بسیار بلند در بی نهایت (جایی دور در آسمان) در نظر بگیرید. چون اضلاع عمودی ساختمان هم به هر حال در طبقات بالای ساختمان( مشابه کناره های جاده کمی) به هم نزدیک می شوند.

 

 نکته ها:

در پرسپکتیو مرکزی  یا فتن خط افق و نقطه ی (C) در مناظری مانند جاده و خیابان بسیار آسان است اما وقتی روبرویتان چند خانه باشد آنوقت با دانستن این نکته ها می توانید نقطه را به راحتی پیدا کنید. پس از یافتن آن رسم سایر قسمت های نقاشی بسیار سریعتر پیش می رود. نکته این است که این نقطه بر روی خط افق قرار دارد. خط افق محل تلاقی زمین و آسمان است. اگر این محل تلاقی قابل رویت نباشد آنوقت باید مراحل زیر را طی کنید.فرض کنید خانه ای نیمه کاره  روبروی شماست. با دقت خانه ای که روبریتان هست را بررسی کنید. مطمئنا دیوار کف یکی از طبقات (سقف ها) روبروی چشم شماست که نه کف و نه سقف زیر آن را نمی توانید مشاهده کنید. آن دیوار روی خط افق است. حال از دیوار های عمودی هم یکی از دیوار ها دقیقا روبروی شماست و شما قادر به دیدن فقط یک صفحه از 6 صفحه ی مکعب مستطیل دیوار هستید (صفحات پهلویی دیده نمی شوند). از تلاقی دیوار عمودی روبرویتان و خط افق نقطه (C) به دست می آید که امتداد بقیه ی خط ها و اشیا به آن میرسد!

 نقطه ی (C) ممکن است داخل قاب یا خارج از قاب قرار بگیرد!

------------------------------------------------------------------------------------------

 خب این چند روز کارهای مختلفی انجام دادم که فقط تصویر و توضیح مختصری برایشان می نویسم

نقاشی رنگ روغن گل رز صورتی . که تقدیم شد به دوست قدیمی ام سحر

 

نقاشی های انتزاعی با آبرنگ (یک کهکشان  و کهکشان قلب)

رزها در گلدان : نقاشی با پاستل گچی 
مسافرت
ساعت ۳:٥٥ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٥/٧  

رفته بودم مسافرت البته برای یک کار تقریبا اداری ... امروز صبح رسیدم خونه ... هنوز یکم گیجم وقتی کار اداریم تقریبا تموم شد با مهندس نگار.س عزیز از اون اتاق کذایی که در اومدیم جفتمون یه حس عجیبی داشتیم ... یکم که خوب فکر کردیم دیدم حس حماقت بهمون دست داده ... با بقیه آدمهایی که مثل ما در گیر همین فرایند بودند هم که درددل کردیم دیدم که این حس بد جوری مشترکه ... کشور عجیبی داریم ها ... بگذریم خیلی نمی تونم توضیح بدم کجا بودم و چی شد اما خب اوضاعم رو به راه نیست نمی دونم چی می خواد بشه چی کار قراره بکنم ... تنها خوبی این تهران رفتن ها دیدن دوستان دانشگاهی ام هست ( البته بیشتر از 70 در صد اونها رفتند خارج از کشور) و استاد راهنمای سابقم و خرید وسایل نقاشیی که به سختی میشه توی شهر خودم پیدا کنم . توی یک حراجی پاستل گچی خریدم و خیلی بهم مزه داد این خرید. پاستل روغنی مارک لیرا برای شاگردم خریدم و البته متوجه شدم که مارک فابرکاستل اصل خیلی گرونتر از اونچیزی هست که شاگردم خریده و یعنی اینکه جنس تقلبی بهش فروختند! دو سه تا قلم موی خوب خریدم و ست رنگ روغن لوور(فاین) که داشتم رو هم کامل کردم! کاغذ مخصوص نقاشی رنگ روغن هم خریدم که تمرین هام رو روی کاغد انجام بدم. ( استادم به دلیل کمبود امکانات گفته بود روی فابریانو هم میشه کشید اما رنگ روغن روی فابریانو اصلا جالب نمیشه) ... توی راه برگشت هم روزنامه ی ایران رو در قطار مطالعه کردم که مطلب جالبی درباره نقاشی کودکان ارائه داده بود و بعدا در فرصت مناسب نکته هاش رو براتون اینجا خواهم نوشت ...

فعلا  ... شدیدا احتیاج به بازسازی روحی دارم ....